Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Erişkin Acil Servisinin 2013 yılı mali gelir-gider analizi
Financial analyse of Baskent University Hospital's Emergency Service for the year of 2013
- Tez No: 369892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAVALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Acil servisler ve acil servis hizmetleri insan hayatının yaşamsal bileşenlerinden biridir. Dünya genelinde acil servis hizmetleri genellikle sağlık hakkının ve insan haklarının bir parçası olarak algılanmaktadır. Bu gerçeğe rağmen, rekabet politikalarının bir sonucu olarak genelde sağlık hizmetleri ve özelde acil hizmetleri için çok sayıda tartışma gündeme gelmektedir. Bu tartışmalar, belirtilen servislerin karlılığı konusuna odaklanmaktadır. Bu çalışmanın amacı Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi acil servisinin 2013 yılı için mali analizini yapmaktır. Mali analizden önce, konunun akademik boyutunun anlaşılması amacıyla, sağlık hakkı ve sağlık hizmetleri kavramları, bu kavramların farklı refah rejimleri için taşıdığı anlamlar ve acil servislerin ve hizmetlerinin teorik arka planı açıklanmıştır. Burada kavramlar Türkiye için de ayrıca tartışılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak, 2013 yılı için bir genel analiz ve bu yılın tüm ayları için özel bir analiz yapılmıştır. Analizde, gelirler, giderler, personel sayısı, hasta sayısı, hastaların demografik özellikleri ana göstergeler olarak alınmıştır. Ayrıca bu çalışmanın konusuna benzer özellikler taşıyan diğer çalışmalarla bir karşılaştırma da gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi acil servisi için önemli bir finansal dengesizlik durumu söz konusudur. Bu nedenle çalışmanın sonuç bölümünde bazı önerilere yer verilmiştir. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir gerçeğin söz konusu olduğu belirtilmelidir. Yukarıda belirtildiği gibi, sağlık evrensel bir insan hakkıdır ve acil hizmetleri de bu hakkın bir parçasıdır. Konuyla ilgili mali analizler yapılırken bu gerçeklik hiçbir zaman gözden kaçırılmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Emergency departments and emergency services are a vital component for human life. All around the world, emergency services usually perceiving as a part of right of health and human rights too. Despite this fact, as a result of competition policies, there are many arguments come to the fare for health services in general and emergency services in exclusive. These arguments focuses to profitability of these service. The aim of this study making the financial analyse of Baskent University Hospital's emergency service for the year of 2013. Before the financial analyse, the concept of right of health and health services, mean of this right for different welfare regimes and theorical background of emenrgency departments and services explanined for understanding the study's academical dimension. And also this concepts are argued for Turkey too. Fit for purpose to this study, a general financial analyse is made for the year of 2013 and an exclusive analyse is made for this year's all months. Incomes, expenditures, number of staff, number of patients and demographical specifies of patients are the key indicators for analyse. Also there is a comparision with other studies which have similar subject with our study. As a result of the research, there is an important financial instability situation is in question for Baskent University Hospital's emergency department. Because of this reason, there are some suggestions are put in an apperance on the conclusion. But there is an unmissable reality at this point. As stated above, health is an universal human right and emerengcy services are a part of this right. Financial analyses in this subject must never overlook this reality.