Bahçelievler housing cooperative
- Tez No: 4029
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL TANKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET BAHÇELİEVLER YAPI KOOPERATİFİ ŞAŞMAZ, Ş.Cem Yüksele Lisans Tezi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Gönül Tankut Ağustos, 1988, 122 sayfa Cumhuriyet ' in ilk yıllarından itibaren, gerek genel ülke ekonomisinin içinde bulunduğu güç koşullar, gerekse Ankara'nın başkent sıfatını; ka zandıktan sonra yaşadığı hızlı gelişmenin etkisiyle, kentte büyük öl çüde bir konut sorunuyla karşılaşılmıştır. Konut ihtiyacının karşılanmasında özel sektör üretiminin yetersiz kal ması ve devletin de konut arzına katkıda bulunamaması sonucunda konut kooperatifleri oluşmuştur. Bunların ilki olan Bahçelievler Yapı Kooperatifi, yüksek düzey bürok ratların kurduğu ve büyük ölçüde kamu desteği ile sonuca ulaşan bir girişimdir. Bahçelievler, kooperatifleşme sürecinde olduğu kadar, Ankara'nın planlı gelişmesinde de önemli bir halka oluşturmaktadır. Zira,. Bahçelievler kendisinden sonra kurulan kooperatiflere öncülük etmiştir ve örnek olmuştur.. Ankarada Jansen İmar Planı sınırları dışında yerleşme izni veri len ilk alan Bahçelievler bölgesidir. - Bahçelievler Yapı Kooperatifi kendisine sağlanan ayrıcalıkları ve ola nakları, kooperatifçilik ilkelerine ve kamu yararına ters düşen bir tutum içersinde kullanmıştır. Kaynak israfının yanı sıra, açık bir şekilde arazi spekülasyonu yapılmış olması, girişimin başarısını göl geler niteliktedir. Diğer yanda bölgede Bahçelievler. Yapı Kooperatifi ile başlayan geliş me süreci, fiziki planlama konusundaki aksaklıkları bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Kentsel topraktan azami menfaat sağlama güdü sü ve buna hizmet etmek üzere üretilen planlama kararları doğrultusun da Bahçelievler 'de üretilen konutlar fiziki ömürleri dolmadan yıkılmış, bu olgu büyük ölçüde kaynak israfına neden olmuştur. Anahtar kelimeler : Konut sorunu, Bahçelievler Yapı Kooperatifi, Arazi spekülasyonu, Kamu yararı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BAHÇELİEVLER HOUSHTG COOPERATIVE ŞAŞMAZ, Ş. Cem M.S. in CITY PLANNING Supervisor : Prof.Dr. Gönül Tankut August, 1988, 122 pages There appeared housing shortage and other housing problems from the times of the first years of republician period, some because of the problems of national economic conditions and some because of rapid urbanization of Ankara after being the Capital of Turkey. Bahçelievler, which is the first housing cooperative of Turkey, was established by high status government employees and used mainly public funds in order to finalize the project. It constitutes a very important step within the cooperative housing movement in Turkey and the planned development of Ankara.. Bahçelievler was the pioneer of many other cooperatives and. It was the first settlement outside of the planned area of Ankara. 3ahçelievler Housing Cooperation used all the adventages and opportunities against public interest and general housing coop erative principles. In maximizing their benefits, the members are even involved in active land speculation. On the other hand, the developments in the region initialized with Bahçelievler, show us, how urban planning processes can be used in order to obtain the maximum profit from urban land. Key Vfords : Housing Problem, Bahçelievler Housing Cooperative, land Speculation, Public Interest. m