İmmün yetmezlikli hastalarda invazif fungal enfeksiyon gelişimindeki risk faktörlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors in the development of invasive fungal infections in immunosupressive patients retrospectively
  1. Tez No: 369893
  2. Yazar: ONUR ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE HANDE ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
İmmünsüpresif hastalarda invazif fungal enfeksiyon (İFE) görülme sıklığı giderek artmaktadır. Çalışmamızın amacı hematolojik maligniteli ve non-hematolojik immünsüpresif hasta gruplarında saptanan invazif fungal enfeksiyon tiplerini ve dağılımını karşılaştırmak; invazif fungal enfeksiyon gelişiminde olası risk faktörlerini saptamak; mortaliteyi değerlendirmek; altta yatan hastalıkları karşılaştırmaktır. Bu retrospektif çalışmaya, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesi'nde 01 Ocak 2012 ve 1 Nisan 2014 tarihleri arasında İFE tanısı almış, 84 erişkin hasta dahil edildi. Vakaların tanımlanması ve sınıflandırılmasında European Organization for Research and Treatment of Cancer/Invasive Fungal Infections Cooperative Group and the National Institute of Allergy and Infectious Diseases Mycoses Study Group (EORTC/MSG) konsensus grubunun yeniden gözden geçirilmiş kriterlerine göre yapıldı. Bu kriterlere göre endemik mikozlar haricinde olan İFE olguları;“kanıtlanmış”(proven),“olası”(probable),“mümkün”(possible) şeklinde üç grupta değerlendirildi. Elde edilen tüm veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS®) 11 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA®) sistemine aktarıldı. Değişkenlerin karşılaştırılmasında Pearson Ki-Kare testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Invasive fungal infections (IFI) in immunocompromised patients, the incidence of morbidity and mortality is increasing. The aims of study is to compare the types and the distribution of IFI; to determine the probable risk factors in the development of IFI; and to assess the mortality and underlying diseases among patients with hematological malignancies and non-hematological immunosuppressive patients. Eightyfour adult patients with the diagnosis of IFI in between January 1st, 2012 and April 1st, 2014 at Başkent University Hospital were enrolled in this retrospective study. The identification and classification of each case was performed according to the revised definitions of IFI from the European Organization for Research and Treatment of Cancer/Invasive Fungal Infections Cooperative Group and the National Institute of Allergy and Infectious Diseases Mycoses Study Group (EORTC/MSG) consensus group. According to these revised criterias with the exception of endemic mycoses IFI cases were evaluated as three groups“proven”,“probable”,“possible”. All data obtained was transferred to Statistical Package for the Social Sciences (SPSS ®) 11 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA ®). Pearson's chi-square test and Mann-Whitney was used for comparison of variables.