Frontal lob ak madde yolları mikrocerrahi anatomisinin fonksiyonları ile birlikte değerlendirilmesi
The evaluation of the mi̇crosurgical anatomy along with its functions of the frontal lobe white matter pathways
- Tez No: 369900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN TANRIÖVER, DR. LÜTFÜ ŞİNASİ POSTALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: İnsan beyni frontal lob ak madde yollarının, mikrocerrahi anatomilerinin (uzanımları, başlangıç ve bitiş bölgeleri), birbirleri ile olan üç boyutlu ilişkilerinin; literatürde klinik çalışmalar ışığında bilinen fonksiyonları ile birlikte değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma, Haziran 2013 ve Ağustos 2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji ABD Mikrocerrahi- Nöroanatomi Laboratuvarı ve Adli Tıp Kurumu Laboratuvarı'nda yapıldı. 10 adet postmortem insan beyin spesimeni, Klingler metoduna uygun şekilde muamele edildi. Beyin hemisferlerinin lateralden mediale ve doğru ak madde lif diseksiyonları, mikrocerrahi seti ile operasyon mikroskobu altında yapıldı ve her aşama üç boyutlu olarak fotoğraflandı. Bulgular: Kademeli olarak yapılan ak madde lif diseksiyonu çalışması sonucu, frontal lob ile bağlantılı ak madde yolları veya frontal lobdaki kısa ak madde yolları literatürde bilinen klinik çalışmalarla korele şekilde gösterildi. Ayrıca Broca ile supplementar motor alan (SMA) arasındaki bağlantıyı sağlayan ve daha önce sadece DTI-traktografi ile gösterilebilen Frontal Aslant Tract ilk kez disseke edilerek gösterildi. Sonuç: Ak madde lif diseksiyon çalışması, beynin üç boyutlu anatomisinin kavranmasında nöroşirurjiyenler için oldukça önemlidir. Anatomofonksiyonel ak madde liflerinin anatomik olarak bilinmesi, pre-intra ve postoperatif klinik“ diskonneksiyon sendromları”, beyin fonksiyonları ve ak madde tümöral invazyon paternlerini anlaşılmasında yardımcı olur; cerrahi strateji, preoperatif planlama buna göre yapılır; böylelikle cerrahi morbidite azalır.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to evaluate the microsurgical anatomy of human brain frontal lobe white matter pathways (course, start and target zones), three-dimensional relationships with each other and its potential functional role with reference to clinical trials in the literature. Method: This study was performed between June 2013 and August 2014 at Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Microsurgery- Neuroanatomy Laboratory of Department of Neurosurgery and Laboratory of Forensic Medicine Institutions. Ten postmortem human brain specimens were prepared in accordance with Klingler's method. Brain hemispheres were dissected step by step from lateral to medial and medial to lateral under operating microscope and 3D images were captured at every stage. Result: As a results of the white matter fiber dissection step by step, white matter pathways associated with frontal lobe or short white matter tracts in frontal lobe were shown to correlate clinical studies known in the literature. Frontal Aslant Tract which provides connection between supplementar motor area (SMA) and Broca and previously can be represented only via DTI- tractography was dissected for the first time. Conclusion: Knowledge of the anatomofunctional role of fiber tracts helps to understand pre-, intra- and postoperative clinical“disconnection syndromes”and white matter tumoral invasion patterns, and may improve presurgical planning and surgical strategy, thereby potentially decreasing surgical morbidity