Sıçanlarda dexmedetomidin ve etomidatın motor koordinasyon ve ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılmalı analizi
A comparative analyses effects of Dexmedetomidine and Etomidate on motor coordination and analgesia in rats
  1. Tez No: 369931
  2. Yazar: BİLGE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLAGU BARIŞKANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Selektif alfa-2 adrenoreseptör agonisti olan deksmedetomidin, nonnarkotik analjezik, hipnotik ve sedatif imidazol türevi ajandır. Etomidat güçlü kısa etkili hipnotik imidazol türevi intravenöz genel anesteziktir. Çalışmamızda bu iki ilacın; ağrı ve motor koordinasyon üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Etomidat ve deksmedetomidin analjezik ve motor sistem üzerine etkilerini belirlemek üzere hayvanlar; kontrol grubu, etomidat grubu (2,5 mg/kg, 5 mg/kg ve 10 mg/kg) ve deksmedetomidin grubu (12,5µg/kg, 30µg/kg ve 40µg/kg) olarak gruplara ayrıldı. Akut ağrı testlerinden von Frey filament testi, motor koordinasyon için rotarod testi 0, 15, 30 ve 60. dk'larda test uygulandı. Kontrol grubu ve deksmedetomidin grubuna deksmedetomidin 120. dk ölçümü eklendi. Von Frey testinde etomidatın her üç dozunda cevaplarda zamana bağlı olarak 0.
Özet (Çeviri)
Dexmedetomine selective alfa-2 adrenoreceptor agonist is nonnarcotic analgesic, hypnotic and sedative imidazole derivative agent. Etomidate is short acting hypnotic imidazole derivative anesthesic agent. In this study, we aimed to compare the analgesic and motor coordination effects of etomidate and dexmedetomidine in rats. In our study Wistar albino male rats were used. The experimental animals (n = 7) were randomly seperated 7 equal groups; saline group, etomidate group (2,5 mg/kg, 5 mg/kg, 10 mg/kg) and dexmedetomidine group (12,5 µg/kg, 30 µg/kg, 40 µg/kg). Pain measurement tests (von Frey test) and motor coordination (Rotarod) tests of 0th, 15th, 30th and 60th minutes were separately performed for each animal and datas were recorded. 120th minute added for dexmedetomidene and saline group.