Proantosiyanidinin dentin bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of proanthocyanidin on dentinal bond strength
- Tez No: 369932
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı fitokimyasal bir ajan olan proantosiyanidinin (=PA) farklı konsantrasyonlardaki solüsyonlarının farklı uygulama sürelerinde, süt ve daimi dişlerde adeziv ile dentin arasındaki bağlanma dayanımına etkisini araştırmaktır. Bu amaçla toz haldeki üzüm çekirdeği ekstratının %100 asetonda çözdürülmesiyle üç farklı konsantrasyonda (%0,65; %6,5; %20) PA solüsyonu hazırlandı. Süt ve daimi dişlerin koronal orta üçlüsünden elde edilen dentin yüzeyleri 600 gritlik zımpara ile standart hale getirildi ve NRC ile 20 saniye muamele edilip kurutuldu. Dişler hazırlanan solüsyonlarda 1, 5, 10, 30, 60, 120 dakikalık sürelerde bekletildi ve sürelerin sonunda yüzeyler distile su ile yıkanıp kurutuldu. Kontrol grubuna ise işlem uygulanmadı. Adeziv ve restoratif materyal üretici firmanın talimatları doğrultusunda uygulandı. Örnekler 10000 termal siklusa tabi tutuldu. Mikrogerilme testi için 1 mm2'lik alana sahip rezin-dentin çubukları oluşturuldu ve 1mm/dak çekme hızıyla bağlanma dayanımı testi uygulandı. Elde edilen değerler MPa cinsinden kaydedildi. Daha sonrasında oluşan kırık yüzeyleri, stereomikroskopta incelenerek oluşan kırık tipleri tespit edildi. Ayrıca rezin-dentin arayüzünde oluşan hibrit tabakası ve rezin uzantılarının SEM incelemesi için her gruba ait birer örnek hazırlandı. Çalışmanın sonucunda hem süt hem de daimi dişlerin dentin yüzeyleri için bağlantının, PA solüsyonunun konsantrasyonu ve dentin yüzeylerinin solüsyonda bekleme süresinin arttırılmasıyla arttığı görülmüştür. Buna göre PA solüsyonu ile hem süt hem de daimi dişlerde, çalışmada kullanılan adezivin bağlanma dayanımının arttırılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the effect of proanthocyanidin (=PA) solutions, a phytochemical agent, in different concentrations and in different application times on dentinal bond strength of primary and permanent teeth. For this purpose, powdered grape seed extract was dissolved in 100% acetone and three different PA solutions (0,65%; 6,5%; 20%) were prepared. Standart mid-coronal dentinal surfaces of primary and permanent teeth were obtained by 600-grid sandpaper and NRC was applied on dentin surfaces and air-dried. Teeth were kept in the solutions for 1, 5, 10, 30, 60 and 120 min and subsequently washed with distilled water and air-dried. No procedure was applied on control groups. Adhesive and restorative material were applied in accordance with the manufacturer's instructions. Samples were subjected to 10000 thermal cycles. The samples were sectioned into beams to produce a cross-sectional area of 1 mm2 for microtensile test and tensile force was applied to failure at a 1 mm/min crosshead speed. The values were recorded in MPa. Fracture modes of the beam surfaces were determined by stereomicroscope. One tooth of each group was prepared for SEM to evaluate hybrid layer of resin-dentin interface and resin tags. As a result of the study dentinal bond strengths of both primary and permanent teeth were increased by higher concentrations of PA solutions and longer duration times. It is concluded that bond strength of the adhesive used in the study could be increased by PA solutions in both primary and permanent teeth.