Kendi bağlanabilen yeni bir akışkan kompozit geliştirilmesi
Improving a new self-adhesive flowable composite
- Tez No: 369933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜLKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle farklı fonksiyonel monomerler (10-MDP, Bis –GPDM P, Bis-HEMA P, HEMA P, 4-META & 10-MDP + 4-META) içeren altı farklı deneysel kendi bağlanabilen akışkan kompozit üretmek ve dentin makaslama bağlanma dayanımlarını bir adet kendi bağlanabilen ticari akışkan kompozit (Vertise Flow, Kerr) ve üç adet all in one adeziv/akışkan kompozit kombinasyonu (Optibond All In One/Premise Flowable, Kerr; G Bond/G-Aenial Universal Flo, GC; Clearfil S3 Bond/Clearfil Majesty Flow, Kuraray) ile karşılaştımak idi. Ayrıca en yüksek dentin bağlanma dayanımına sahip deneysel kendi bağlanabilen akışkan kompozitin bazı fiziksel ve mekanik özellikleri de aynı ticari materyallerle karşılaştırıldı. 250 çürüksüz insan üçüncü molar dişi kullanılarak düz dentin yüzeyleri elde edildi. Dişler düz dentin yüzeyleri açıkta kalacak şekilde hızlı sertleşen akrilik rezin ile silindirik kalıplara gömüldü. Ticari bonding ajanlar ve kompozitler üretici firmaların talimatlarına göre uygulanırken, deneysel kendi bağlanabilen akışkan kompozitler, Vertise Flow gibi uygulandı (n=25). Materyaller silindirik şekilli plastik kalıplara yerleştirilerek rezin bloklar oluşturuldu. Örnekler makaslama bağlanma dayanım testi öncesinde 24 saat boyunca 37 ºC de distile su içerisinde bekletildi. Seçilen deneysel kendi bağlanabilen akışkan kompozitin ve diğer ticari akışkan kompozitlerin basma dayanımı 24 saat sonra 1 mm/ dk kuvvet uygulanarak belirlendi. Eğilme dayanımı standart üç nokta bükülme testi ile değerlendirildi. Yüzey pürüzlülüğü mekanik profilometre ile belirlendi. Örneklerin sertliği Vickers mikrosertlik testi kullanılarak incelendi. Polimerizasyon derecesi FTIR/ATR analizi ile belirlendi. Diş-adeziv ara yüzeyleri SEM ile incelendi. Verilerinin değerlendirilmesinde tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was first to prepare six experimental self-adhesive flowable composites containing different functional monomers (10-MDP, Bis –GPDM P, Bis-HEMA P, HEMA P, 4-META & 10-MDP + 4-META) and to compare their dentin shear bond strengths with one commercial self-adhesive flowable composite (Vertise Flow, Kerr) and three all-in-one adhesive/flowable composite combinations (Optibond All In One/Premise Flowable, Kerr; G Bond/G-Aenial Universal Flo, GC; Clearfil S3 Bond/Clearfil Majesty Flow, Kuraray). Some physical and mechanical properties of the experimental self-adhesive flowable composite having highest dentin bond strenght was also compared with same commercial materials. Flat dentin surfaces were created on 250 extracted caries free human third molars. The teeth were embedded in cylindrical molds with fast-setting acrylic resins leaving flat dentin surfaces uncovered. While commercial bonding agents and composites were applied according to the manufacturers' directions, experimental self-adhesive composites were applied as Vertise Flow (n=25). Resin blocks were created by packing the material into cylindrical shaped plastic. Specimens were stored in distilled water for 24 h at 37 ºC before shear bond strength testing. Compressive strengths of selected experimental self-adhesive flowable composite and other commercial flowable composites were determined after 24 h at a crosshead speed of 1 mm/ min. Flexural strength was evaluated through a standard three-point bending test. Surface roughness was determined with a mechanical profilometer. Vickers microhardness test was performed to investigate the hardness of the samples. Degree of polymerization was determined with FTIR/ATR analysis. Tooth-adhesive interfaces were analysed by SEM. . Data were analyzed with one-way ANOVA and Tukey's HSD tests.