Sıçanlarda pikrotoksin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine elektroakupunktur'un etkisi
Effect of electroacupuncture on picrotoxin induced epileptiform activity in rats
- Tez No: 369935
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, pikrotoksin ile Sprague Dawley cinsi sıçanlarda oluşturulan epileptiform aktivite üzerine Elektroakupunktur (EA)'un etkisinin araştırılması ve bu etkinin periferik sinir sistemi vasıtasıyla gerçekleştiğinin gösterilmesi amaçlandı. Çalışmada, 225-250 g. ağırlığında 10-12 haftalık erkek Sprague Dawley cinsi sıçanlar kullanılarak deneyler gerçekleştirildi. Deney grupları, kontrol, sham(boş nokta kullanımı), Dazhui (DU-14), Zusanli (ST-36), SI-6 (Yanglao) grubu olarak belirlendi. Üretan anestezisi altında elektrotlar yerleştiril-dikten sonra Elektrokortikografi (ECoG) kaydına başlandı ve kayıtlar esnasında hayvanlara 10 ug/2 uL dozunda pikrotoksin mikroenjeksiyonu yapıldı. Epileptiform aktivitenin oluşması ve kararlı hale gelmesinden sonra deney gruplarında ilgili noktalara, 80 Hz frekansında, 1 mA akım yoğunluğunda ve 5 dakika (dak.) süresince bilateral EA uyarımı yapıldı. ECoG kayıtlarına uyarım sonrasında 1 saat daha devam edildi ve deneyin başlangıcından itibaren toplam kayıt süresi 1.5 saat sürmüş oldu. Alınan kayıtların EA uyarımı öncesindeki 10 dakikalık dilim ile uyarım sonrasındaki 5'er dakikalık zaman dilimlerinde spike'ların frekans ve amplitüd değerleri hesaplandı. Grupların EA uyarımı sonrası periyodlardaki değerlerinin başlangıç değerlerine göre değişimi istatistiksel olarak analiz edildi. Karşılaştırmalarda sayısal verilere dönüştürülmüş olan elektrofizyolojik kayıtlar SPSS v12.0 yazılımı kullanılarak istatistiksel açıdan değerlendirildi. Bu hesaplamalar yapılırken verilerin normal dağılıma uyup uymadıkları, normal dağılıma uyuyorlar ise varyanslarının homojen veya heterojen olma durumları incelendi ve birlikte analizi yapılacak grup sayıları da göz önüne alınarak Kruskal Vallis varyans analizi veya ANOVA ve sonrasında Bonferroni post-hoc testi uygulandı. Veriler ortalama ± standart hata olarak ifade edildi. Çıkan sonuçlarda, uygulanan tek seanslık EA uyarımının deney gruplarında kontrol grubuna göre spike'ların frekansında ve ampitüdünde istatistiksel olarak anlamlı bir değişime yol açmadığı gözlemlendi. Bu çalışma, literatüre göre pikrotoksin modelinde EA'un etkisini inceleyen ilk çalışma olup; bu modelde EA'un etkisinin daha detaylı olarak incelenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we aimed to research possible effects of Electroacupuncture (EA) on picrotoxin induced epileptiform acivity of 10-12 weeks old male Sprague Dawley rats which weight between 225-250 g. Our experimental groups were control, sham, Dazhui, ST-36 (Zusanli) and SI-6. Under urethane anesthesia recording electrodes were inserted and then Electrocorticography (ECoG) recording started. During recording picrotoxin was microinjected in the dose of 10ug/2 ul. After formation and stabilization of epileptiform activity, bilateral EA stimulation was given to the above-mentioned acupuncture points with the following parameters: 80 Hz, 1 mA, 5 minutes. After this stimulation ECoG recording was continued for 1 hour. Recording procedure was lasted for 1.5 hours in total. We compared the basal activity of the interval of 10 minutes prior to EA application with activity of every 5 minutes intervals of post-stimulation period. We considered spike frequency and spike amplitude with this analysis. Electrical activity of post-stimulation period was compared with activity of pre-stimulation period and then existence of any difference between these 5 minutes periods was analyzed statistically. Electrophysiological recordings were transformed into quantitative data and then analyzed with SPSS v12.0 software. Normal distribution of experimental data analyzed and their variences evaluated for any homogeneity or heterogeneity cases if they were distributed normally. Then Kruskal Vallis variance analysis or ANOVA and Bonferroni post-hoc test were applied step by step in this order. Data was mentioned as Mean ± Standard Error of Mean (SEM). According to our results EA stimulation did not cause any statistically significant difference in spike frequency and amplitude on experimental groups in comparison to control group. According to literature this study was the first one that evaluates effect of EA in picrotoxin induced epilepsy model. More studies are needed for a better understanding of possible effects of EA on this epilepsy model.