Sıçanlarda ginkgo biloba'nın epileptiform aktivite ve davranışa etkileri
The effects of ginkgo biloba on the epileptiform activity and behaviour in rats
  1. Tez No: 415139
  2. Yazar: ESRA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ginkgo biloba'nın standardize yaprak ekstresi olan EGb 761, özellikle bilişsel performansın artırılması başta olmak üzere bazı modern tıp ve ayrıca tamamlayıcı tıp uygulamalarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Sunulan çalışmada, EGb 761'in erkek Wistar sıçanlarda pikrotoksin (PTX) ile oluşturulan deneysel epilepsi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 6 deney grubuna ayrılan Wistar sıçanlara 14 gün boyunca serum fizyolojik, 50, 100, 200 mg/kg EGb 761, 300 mg/kg sodyum valproat veya 100 mg/kg topiramat uygulandı. PTX (10 μg, i.c.v.) ile oluşturulan epileptiform aktivite elektrofizyolojik yöntem ile izlendi ve kaydedildi. Elde edilen bulgulara göre 200 mg/kg EGb 761 uygulaması PTX ile oluşturulan epileptiform aktivitenin spike frekansını anlamlı düzeyde artırdı (p=0.032). Ayrıca EGb 761 uygulamasının doza bağlı olarak spike amplitüdünü artırdığı ve epileptiform aktivitenin latensini azalttığı saptanmakla birlikte bu etkilerin istatistiksel açıdan anlamlı olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak Ginkgo biloba özütü EGb 761, PTX ile oluşturulan epileptiform aktiviteyi artırmaktadır. Bu nedenle Ginkgo biloba'nın nöronal ekstabilite ve epilepsi üzerindeki etkisinin farklı deneysel modeller ve moleküler teknikler kullanılarak daha ayrıntılı olarak araştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Standardized leaf extract of Ginkgo biloba, EGb 761, has been extensively used primarily for improving particularly cognitive performance in some practices of modern medicine and also complementary medicine. Present study, it is aimed to investigate the effects of EGb 761 on the experimental epilepsy induced by picrotoxin (PTX) in male Wistar rats. In this study physiological saline solution, 50, 100, 200 mg/kg of EGb 761, 300 mg/kg sodium valproate or 100 mg/kg topiramate were applied to Wistar rats divided into 6 groups for 14 days. Epileptiform activity induced by PTX (10 μg, i.c.v.) was observed and recorded by electrophysiological method. According to the findings, the application of 200 mg/kg EGb 761 significantly increased the spike frequency of epileptiform activity induced by PTX (p=0.032). In addition, it was determined that application of EGb 761 increased the spike amplitude and reduced the latency of epileptiform activity in a dose dependent manner, despite it was found that these effects were not statistically significant. Consequently, extract of Ginkgo biloba, EGb 761 increases epileptiform activity induced by PTX. Therefore, it is suggested that the effect of Ginkgo biloba on neuronal excitability and epilepsy should be investigated in detail by using the various experimental models and molecular techniques.