Hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda hastalık algısı ve kişilik özellikleri
Illness perception and personality traits in haemodialysis patients
- Tez No: 369944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bölümü
- Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırma, hemodiyaliz tedavisi alan hastaların sosyo-demografik ve hastalığa ilişkin özelliklerine göre hastalık algıları ve kişilik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırma, Ekim 2013 – Nisan 2014 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasındaki dört özel hastane ve iki özel hemodiyaliz merkezinde, hemodiyaliz (HD) tedavisi alan, çalışmaya gönüllü olarak katılan 252 hasta ile yapıldı. Veriler; Anket Formu, Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ) ve Beş Faktör Kişilik Envanteri (5FKE) ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistik, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Hastaların %44'ünün (n=112) 55 yaş ve üzeri, %64'ünün (n=161) erkek, %72'sinin (n=182) evli, %44'ünün (n=112) ilkokul mezunu, %52'sinin (n=132) normal kiloda, %32'sinin (n=80) emekli, %63'ünün (n=158) çalışmadığı, %59'unun (n=149) gelirinin giderine eşit olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This research is held as descriptive in order to determine the illness perception and personality traits in haemodialysis patients according to their socio-demographic and ilness-related characteristics. The research was held with 252 patients who had been under heamodialysis treatment in four private hospitals and two private haemodialysis centers in European region of Istanbul province, participated voluntarily in the study between October 2013 – April 2014. Data were collected by Questionnaire Form, Illness Perception Scale (IPQ), and Five-Factor Personality Inventory (5FPI). In data analysis, desciriptive statistics, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis H Test and Pearson correlation analysis were used. It was observed that 44% (n=112) of patients were 55 y.o. and above, 64% (n=161) male, 72% (n=182) married, 44% (n=112) primary school graduated, 52% (n=132) normal weighted, 32% (n=80) retired, 63% (n=158) non-working, 59% (n=149) revenue equals to expenditure.