İstanbul ili Beykoz ilçesi devlet lisesi ve özel lise öğrencilerinin demografik yapıları ile olimpiyat algılarının incelenmesi
The province of İstanbul Beykoz district state high school and private high school students demographic structures and Olympic perceptions is the examination
- Tez No: 369950
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; İstanbul ili Beykoz ilçesi devlet lisesi ve özel lise öğrencilerinin demografik yapıları ve olimpiyat algılarının incelenmesidir. Çalışmaya İstanbul ili Beykoz ilçesinde yaşları 15-18 arasında değişen özel liseye giden 167 öğrenci ve devlet lisesine giden 408 öğrenci olmak üzere toplam 575 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket ile ilgili literatürden faydalanılarak ve uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından oluşturulmuştur. Söz konusu ankette 4'ü açık uçlu 22'si çoktan seçmeli toplam 26 soru yer almaktadır. 10 soru öğrencilerin sosyo-ekonomik özellikleri, 8 soru spora ilgi ve katılım düzeyleri ve 8 soru da öğrencilerin olimpiyat algısıyla ilgilidir. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21.0 istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Frekans ve yüzde analizlerinin yanında, öğrencilerin gittikleri lise ile sosyo-ekonomik özelliklerinin, spora ilgi ve katılım düzeyleri ile olimpiyat algılarının karşılaştırılmasında Ki kare analizinden faydalanılmıştır. Öğrencilerin demografik yapılarına bakıldığında özel liseye giden öğrencilerin anne baba eğitim durumları ve ailenin aylık gelir durumları devlet lisesine giden öğrencilerden fazladır. Algı düzeyinde bakıldığında ise olimpiyat oyunları öğrenciler için sırasıyla, mücadele, kardeşlik ve yarışma ifade etmekte, akıllarına ilk gelen spor branşı Atletizm olmaktadır. Ayrıca öğrencilerin çoğunluğu olimpiyatlar ve olimpiyat tanıtım logolarını doğru olarak bilmektedirler ve olimpiyat oyunları ile ilgili en fazla ağırlığı kitle iletişim araçları içinde televizyona verilmesi görüşündedir. Sonuç olarak özel ve devlet okuluna giden öğrencilerin olimpiyat ile ilgili algıları arasında çok büyük farklılıklar görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research; The province of İstanbul Beykoz district state high school and private high school students demographic structures and Olympic perceptions is the examination. İstanbul province to work in the district of Beykoz, ages ranging between 15 and 18. 167 private high school students and outgoing state high school joined students 408 in total of 575 students. The study questionnaire was used as a means of data collection. Poll-related literature from and taking the opinion of the experts was established by the researcher.The survey questions , 4 open-ended 22 multiple-choice questions in total 26 questions. 10 questions for students socio-economic characteristics, 8 questions for interest in sports and levels of participation and 8 questions relates to students Olympic perception.Data gained by the questionnaires have been analyzed with the help of SPSS 21.0 statistic programme at the computer environment.Frequency and percentage analysis are used to evaluate the data besides Chi-square test are used to compare the olympic perceptionsaccording to the school type, socio-economic characteristics, interest and participation level of sports. When looking at specific demographic structures the students high school students parents training situations and the family's monthly income is more than the outgoing state high school student situations. When looking at the level of perception that the Olympic Games is for students, respectively, struggle, brotherhood and competition to express, they think it is the first branch of the sport of athletics. Also, the majority of students Olympic and Olympic promotion astheir logo and the Olympic Games-related right will know the maximum weight media in, he seems to be on television. As a result, private and public school students olympic-related perceptions of great differences between afterward.