Aktif postürde ve statik postürde çalışan bireylerde görülen omurga ağrılarının lokalizasyonlarına göre karşılaştırılması
Comparing the spinal pain localization of i̇ndividuals who work in an active posture and in a static posture
- Tez No: 369953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı; aktif postürde ve statik postürde çalışan bireylerin omurga ağrı lokalizasyonlarının karşılaştırarak omurga ağrılarında mesleki risk faktörlerinin önemini gösterebilmektir. Çalışmamız Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Acıbadem Atakent Hastanesi, Özel Özlem Rehabilitasyon Merkezi, Özel Bayrampaşa Yuvam İstanbul Anaokulu, Özel Ensar Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde olmak üzere toplam 60 kişi üzerinden yapıldı. Çalışmaya katılan bireyler 25 ile 55 yaş aralığından seçildi. Aktif çalışan bireyler hastabakıcı, anaokulu öğretmeni, aşçılar arasından ; statik çalışan bireyler ise sekreter ve diş hekimleri arasından seçildi.Çalışma Şubat – Haziran ayları arasında anket çalışması olarak yapıldı. Çalışmada McGill Malzeck Ağrı Soru Formu'nun 1 ile 4. bölümleri kullanıldı. Omurga ağrı lokalizasyonunun aktif ve statik postürde çalışan bireylerde farklılık gösterdiği saptandı (p0.05). Sonuç olarak omurga ağrılarında mesleki risk faktörü önemli bir etkendir; aktif çalışan bireylerde bel ağrısı daha fazla iken, statik çalışan bireylerde boyun ve sırt ağrısına daha fazla rastlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the importance of the job related factors of spinal pain by comparing the spinal pain localizations of individuals who work in an active posture and in a static posture. Our study was conducted on 60 people atYedikule Chest Diseases Hospital, Acıbadem Atakent Hospital, Private Özlem Rehabilitation Merkezi, Private Bayrampaşa Yuvam İstanbul Presschool, Private Ensar Mouth and Dental Health Center. The subjects of the study were chosen to be from 25 to 55 years old. The individuals who were active workers were chosen from kindergarden, preschool teachers and cookeries ;static workers were chosen from secretaries and dentists. The study was conducted as a survey between the months of February and June in 2014. In the study, the first and fourth parts of the McGill Malzeck Pain Question Form was used. It was concluded that spinal pain localization showed differences between individuals who work actively and who work statically (p 0.05). As a result, job related risks are important factors in spinal pain, while lower back pain was found to be more in active workers, static workers were found to suffer from neck and back pain.