Türkiye'de pediatrik rehabilitasyonun gelişimi ve iki farklı rehabilitasyon konsepti: Aileler açısından memnuniyet anketi
Development of pediatric rehabilitation in turkey and two different rehabilitation concept: Patient satisfaction questionnaire for families
- Tez No: 369954
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma,Türkiye'de pediatrik rehabilitasyonun hangi evrelerden geçtiğini inceleme, nörolojik veya ortopedik hastalıklarından dolayı fizyoterapi hizmeti alan çocukların ailelerinin farklı kurumlarda,farklı şekilde ve sıklıkta aldıkları fizyoterapi programlarından memnuniyetlerini karşılaştırma amacıyla yapılmıştır. Çalışma kapsamında İstanbul ilinde yaşayan, Nisan 2012 ile Mart 2014 tarihleri arasında çeşitli hastalıklardan dolayı hem SB'ye hem de MEB'e bağlı kurumlarda fizyoterapi programına katılan 50 çocuğun ailelerine anket uygulanmıştır. Çalışmaya katılan anne babaların yaş, öğrenim düzeyi,gelir düzeyi, çalışma durumu ve sosyal güvencesi ile ilgili bilgiler alınmıştır. Ailelerin memnuniyet düzeyleri her iki kurum için ayrı ayrı“Fizik Tedavi Poliklinikleri için Hasta Memnuniyeti Değerlendirme Formu”ile belirlenmiştir.Ailelerin SB'ye bağlı kurum ile MEB'e bağlı kurum arasında hasta memnuniyeti anlamında SB'ye bağlı kurum lehine anlamlı bir fark bulundu.(p0,05)Hasta memnuniyetinin“Doktor ile İletişim”,“Temizlik”,“Ulaşılabilirlik”,“Teknik Kalite”,“Sekreter ile İletişim”,“Fizik Konfor”alt gruplarında sosyoekonomik özelliklerin hasta memnuniyetini etkilediği gözlendi. Sonuç olarak verilen fizik tedavi hizmetinin sıklığının fazla olmasının, hasta ebeveynleri ile doğru ve olumlu iletişimin, kurumların iletişim, ulaşılabilirlik, konfor ve temizlik özelliklerinin hasta memnuniyeti üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; research past stages of the turkish paediatric rehabilitation and learn parent's patient satisfaction ideas whose children who join physiotherapy programs for their various physical diseases. Fifty parents of the children who join physiotherapy programs for their various physical diseases, live in Istanbul with ages 2- 24 were enrolled into the study which were performed at physical therapy and rehabilitation unit in private Rehamer Physical therapy and rehabilitation center or private yunus emre medical center and Special Education and Rehabilitation centers in Istanbul. The information of parents and their children (age,education levels, income levels, occupational status and social security) were recorded with socio-economical information form. Patient satisfacti on of the parents were evaluated with“patient satisfaction questionaire for physical therapi policlinics”. The satisfaction of the parents for medical centers which under the supervision of the ministry of health found higher then special education and r ehabilitation centers which under the supervision of the ministry of national education.(p>0,05). No significant difference was found between satisfaction of physical therapy services frequency of the centers. (p>0,05). Socio-economical features were affected some subgroups of the patient satisfaction. (“communication with doctor”,“cleaning”,“attainability”,“technical quality”,“communication with secretary”,“physical confort”). High frequency physical therapy, accurate and positive communication with parents of the diasabled children and attainability and cleaning features of the rehabilitation centers have positive effiency for the patient satisfaction.