Lateral epikondilitli hastalarda ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas kuvvetinin günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of pain, range of motion and muscle strength in lateral epicondylitis on activities of daily living
- Tez No: 369952
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1.ÖZET Bu çalışmanın amacı, LE'li hastalarda ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas kuvvetinin günlük yaşam aktiviteleri üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR Kliniğinde, Ocak-Nisan 2014 tarihleri arasında, LE tanısı almış yaşları 19-64 yıl arasında değişen, 60 hasta çalışmaya alındı. Gece, istirahat, aktivite ve ağır cisim taşıma ağrı şiddeti“Vizüel Anolog Skala”(VAS) ile, eklem hareket açıklığı gonyometre ile, kas kuvveti el kavrama kuvvetinin dinamometrik ölçümü ile, aktivite ve katılım“Kol Omuz ve El Yaralanması Anketi Kısa Form”(Quick-DASH) ve“Hasta Bazlı Önkol Değerlendirme Anketi”(HBÖKDA) ile, yaşam kalitesi Kısa Form SF-36 ile değerlendirildi. Ağrı şiddeti ile Quick-DASH, DASH-W, HBÖKDA ve SF-36 arasında anlamlı ilişki bulundu (p˂0,05). Eklem hareket açıklığı ile Quick-DASH, DASH-W, HBÖKDA ve SF-36 arasında anlamlı ilişki görülmedi (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
2)SUMMARY The Effect of Pain, Range of Motion and Muscle Strength in Lateral Epicondylitis on Activities of Daily Living. The aim of this study, to evaluate the effect of pain, range of motion and muscle strength in the patients with lateral epicondylitis on activities of daily living. The study included 60 people who were ranging from 19 to 64 years with the diagnosis of lateral epicondylitis. Were assessed within The Fatih Sultan Mehmet Education and Research Hospital, The Clinic of Physical Therapy and Rehabilitation on dates between January - April 2014. The severity of pain during night, rest, activity and lifting was assessed with 'Visual Analog Scale' (VAS), the range of motion was assessed by using goniometer, muscle and grip strength were assessed by using dynamometer, activity and participation were assessed with 'Short form of The Disabilities of arm, shoulder and hand Questionnaire' (Quick-DASH) and 'Patient-Rated Tennis Elbow Evaluation' (PRTEE), quality of life was assessed with SF-36. The significant relationship was found between the severity of pain and Quick-DASH, DASH-W, PRTEE and SF-36 (p˂0,05). There was no significant association between range of motion and Quick-DASH, DASH-W, PRTEE and SF-36 (p>0,05).