A Creative thinking program: Assessment of effectiveness
- Tez No: 36996
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNA TEVRUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışanlar için geliştirilmiş kısa süreli“Yaratıcı Düşünme”Eğitim programının etkililiğini ölçmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deneysel formda yapılan bu çalışmada çalışanlar ve öğrenciler olmak üzere iki grup denek yer almaktadır. 3 günlük seminer programından oluşan deneye 4 deneysel grup ( 2 grup üniversite son sınıf öğrencileri, n = 24 ; 2 grup çalışanlar, n = 19 ), 2 kontrol grup ( 1 grup üniversite öğrencileri, n=13; 1 grup çalışanlar, n=8 ) ve 1 pilot grup ( n= 6 ) katılmıştır. Öğrenci denekler Boğaziçi Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İşletme Bölümü öğrencileri, çalışan denekler ise Benetton merkez ofisi çalışanlarıdır. Deney grubuna seminer öncesi ve sonrası Torrance Yaratıcı Düşünme Sözel Testi, sırasıyla A ve B paralel formları, verilmiştir. Kontrol gruba ise aynı testler eşit zaman aralığı içinde uygulanmış ancak seminer verilmemiştir. Yaratıcı düşünceyi ölçmek için en yaygın olarak kullanılan TYDT, akıcılık, esneklik ve özgünlük olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Yazarın ( Paul Torrance ) önerisi üzerine bir toplam puan elde etmek yerine bu üç boyut ayrı ayrı puanlanmıştır.“Ön test ve son test puanları karşılaştırıldığında deney grubunun akıcılık, esneklik ve özgünlük puanlan istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde artarken konrol grubunun puanlarında anlamlı bir farklılaşma olmayacaktır”hipotezi, uygulanan t testi sonucunda büyük ölçüde doğrulandı ( kontrol grupta özgünlük ön test ve son test puanları arasında da anlamlı fark çıktı). Ana hipotezin yanı sıra, öğrencilerle çalışanlar ve kızlarla erkekler arasında seminere katılmadan önce ve seminer sonrasında yaratıcılık açısından bir fark olup olmadığı soruları sorulmuş ancak yapılan analizler sonucunda herhangi bir fark bulunamamıştır. Bu araştırma, herkeste var olduğu kabul edilen yaratıcı düşünme potansiyelinin, kısa süreli de olsa, eğitim programlarıyla açığa çıkarılabileceğini kanıtlamaktadır. Ancak bu potansiyelin ne kadarının kullanılabildiği kişilerin yer aldıkları organizasyonların kültürleri tarafından da belirlenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research proposed to measure the effectiveness of a short period of training in creative (divergent) thinking. It was conducted in an experimental design and two groups of subjects, working people and students, participated in the study. 4 experimental groups ( 2 groups of university students, n = 24; 2 groups of working people, n = 19 ), 2 control groups ( one group of university students, n = 13; and one group of working people n = 8) and one pilot group ( n = 6 ) joined the research. Student subjects were from Bosphorous University, School for Advanced Vocational Studies Business Administration Program. Working subjects were employees of Benetton, working in the head office, Maslak. In this research, a three full day seminar was considered to be the experimental treatment. The Torrance Tests of Creative Thinking, Verbal form A and the parallel form B were used as pre test and post-test, respectively. The experimental groups were administered pre and post-tests and given the seminar in between. Control groups, on the other hand, were only given pre and post-tests without having participated in the seminar within the same period of time. TTCT is composed of three dimensions as fluency, flexibility, and originality. Upon the recommendation of the author, TTCT was interpreted separately on the basis of three scores (fluency, flexibility, and originality) rather than obtaining some kind of composite total score. Findings, obtained by paired t test show that comparing pre and post-test scores, the hypothesis“the fluency, flexibility and originality scores of the experimental groups will increase significantly as opposed to control groups”was largely supported. There was one exception that the originality score of the control groups also increased significantly from pre to post test. In addition to the main hypothesis it was questioned whether there is anyiv difference in the initial and final scores of student and working and male and female subjects, t test results reveal that there was no significant difference between any of the subject groups. This research confirms that even a short period of training could enhance the level of creativity which is considered to be a potential that exists in every individual. Nevertheless, how much of this potential is used is also determined by the culture of the organizations the individual is working in.