Assessment of effectiveness of a creative thinking training program
Yaratıcı düşünce eğitim programının etkililiğinin sınanması
  1. Tez No: 125022
  2. Yazar: SERAP ALTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER FİŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırma, kısa süreli bir yaratıcı düşünme eğitim programının, yaratıcı düşünme becerisi, problem çözme becerisi ve olumsuz duygudurumunu düzenleme becerileri üzerindeki etkililiğini araştırmak üzere gerçekleştirilmiş deneysel bir çalışmadır. Araştırmaya örneklem olarak (n =65); Kadıköy Kız Lisesi, Lise 1. ve 2. sınıf öğrencileri arasından gönüllü öğrenciler katılmıştır. Deney grubuna (n=32); rehberlik ve eğitsel kol çalışması saatlerinde haftada iki ders saati olmak üzere dört hafta süreyle yaratıcı düşünme eğitim semineri verilirken; aynı süre zarfında kontrol grubuna (n = 33) herhangi bir eğitim verilmemiştir. Yaratıcı düşünme eğitim seminerinin saptanan değişkenler üzerindeki etkisini test edebilmek için eğitim sürecinden önce ve sonra her iki gruba da Torrance Yaratıcı Düşünme Testi'nin sözel formları (A Formu ve B Formu), Problem Çözme Envanteri ve Olumsuz Duygudurumunu Düzenleme Ölçeği uygulanmıştır. Torrance Yaratıcı Düşünme Testleri; düşüncede akıcılık, esneklik ve özgünlük olmak üzere üç ölçek için ayrı ayrı puanlanırken; Problem Çözme Envanteri ve Olumsuz Duygudurumunu Düzenleme Ölçeği bireysel tek bir toplam skor olarak puanlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarında, hipotezlerde beklendiği gibi; yaratıcı düşünme eğitim seminerinin, düşüncede akıcılık, esneklik ve özgünlük olmak üzere yaratıcı düşünmenin her üç ölçeğine de anlamlı ölçüde etkisi olduğu; buna paralel olarak da, problem çözme becerisi ve olumsuz duygudurumunu düzenleme üzerinde de anlamlı ölçüde geliştirici etkisi olduğu desteklenmiştir. iii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted in a pre-post experimental design in order to investigate the effectiveness of a short period of creative thinking training program on enhancing creative thinking abilities, problem solving skills and negative mood regulation skills of a sample of Turkish 9th and 1 0th grade students. The subjects (n = 65) were recruited from Kadıköy Girls Lycee, Istanbul, Turkey. The subjects in the experimental groups (n = 32) participated in the creative thinking training program for four consecutive weeks for two hours per week; while the subjects in the control groups (n = 33) were not exposed to any training for the same period of time. The subjects in both the experimental and control groups were administered three tests which were The Torrance Tests of Creative Thinking (Verbal Form A as pre-test; and Verbal Form B as post-test); The Problem Solving Inventory and The Negative Mood Regulation Scale. As research data, The Torrance Tests of Creative Thinking (TTCT) were scored separately for fluency, flexibility and originality; The Problem Solving Inventory and The Negative Mood Regulation Scale were scored for their individual total results. So as to test the research question; a repeated measures ANOVA was applied comparing the pre and post test scores of the subjects. The results revealed that; as hypothesized, the creative thinking training program had a significant effect in improving creative thinking abilities in terms of fluency, flexibility and originality; as well as on enhancing problem solving and negative mood regulation skills. u