Meme karsinomlarında VEGF VE P53 immün belirleyicilerinin prognostik parametrelerle ilişkisi
  1. Tez No: 369960
  2. Yazar: PERİHAN ÖZLEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVGİ BAKARİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Meme kanseri dünya genelinde ve Türkiye'de kadınlarda en sık görülen kanser çeşididir. Klasik parametrelerin prognozu ve tedaviyi yönlendirmede yeterli olmaması ve uygulanan tedavilerin yetersizliği nedeniyle yeni, güvenilir belirleyicilere gerek vardır. Biz çalışmamızda toplam 77 adet meme karsinomu olgusunu değerlendirdik. P53 ve VEGF immün belirleyicilerinin rutinde prognostik değerlendirmede kullanılan diğer 4 immünohistokimyasal belirleyici (Östrojen, Progesteron, C-erbB2, Ki-67) ve prognostik parametrelerle ilişkisini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women worldwide and in Turkey. Since classic parameters are not sufficient in guiding prognosis and treatment, and due to the deficiency of implemented treatments, there is a need for new and reliable markers. In this study, we evaluated 77 cases totally. The relationship of p53 and VEGF immune markers with other four immunohistochemical markers (Estrogen, Progesterone, C-erbB2, Ki-67) used for prognostic evaluation routinely and prognostic parameters was investigated.