Behçet hastalığının tırnak kıvrım kapiller sisteminin videodermatoskop ile değerlendirilmesi
Evaluatıon of naılfold capıllary system wıth vıdeodermatoscope ın behçet's dısease
- Tez No: 369959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Behçet hastalığı ataklarla birlikte kronik bir seyir gösteren, birçok organı etkileyebilen, sistemik bir vaskülittir. Tırnak kıvrımı kapilleroskopisi mikrosirkulasyonu değerlendirmeye yarayan, non-invazif tanısal bir tekniktir. Günümüzde romatolojik hastalıkların mikrovasküler tutulumlarını belirlemek amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Klasik kapilleroskopik yöntemlere alternatif olarak kullanılan dermatoskopik inceleme tırnak kıvrımı kapiller sistemini değerlendirmede hızlı, non-invazif ve etkili bir tanısal araç olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amaç; Behçet hastalarının tırnak kıvrımı kapiller bulgularını, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırmak, ve Behçet hastalarının aktif ve inaktif hastalık grubununun tırnak kıvrımı kapiller bulgularını karşılaştırmaktır. Çalışmaya 44 Behçet hastası ve 44 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve sağlıklı kontrol grubunun sosyodemografik özellikleri ve hastaların hastalıkla ilgili bilgileri içeren form düzenlendi. Behçet hastaları, Behçet Hastalığı Anlık Aktivite Formu ile aktif ve inaktif hastalık grubu olarak sınıflandırıldı. Sonrasında katılımcıların her iki el tırnak kıvrımı kapillerleri videodermatoskopla değerlendirildi. Çalışmamızda Behçet hastalarında kapiller dilatasyon, mikrohemoraji, kapiller kayıp gibi anormal kapilleroskopik bulgular saptandı.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease, which has a chronic course with attacks and can affect multiple organs, is a systemic vasculitis. Nailfold capillaroscopy is a non-invasive diagnostic method that facilitates the evaluation of microcirculation. Recently, it is frequently used to detect microvascular involvements of rheumatologic diseases. Dermatoscopic examination, which is used as an alternative to classical capillaroscopic methods, is a rapid, non-invasive, and effective tool for the evaluation of nailfold capillary system. The aim of the present study was to compare nailfold capillary findings of patients with Behçet's disease and healthy controls and also to compare nailfold capillary findings of patients with Behçet's disease in the active and inactive stages. The study included 44 patients with Behçet's disease and 44 healthy controls. A form including sociodemographic characteristics of the patients and healthy controls as well as clinical features of the patients regarding Behçet's disease was prepared. The patients were classified into active and inactive disease groups according to the Behçet's Disease Current Activity Form. Nailfold capillaries of the fingers of both hands were examined by videodermatoscope in all study participants. Abnormal capillaroscopic findings including capillary dilatation, microhemorrhage, and capillary loss were determined in the patients with Behçet's disease.