İstanbul park, bahçe ve korularında bulunan mavi atlas sedir ağacı polenlerinin (Cedrus atlantıca glauca) allerjenitesinin mevsimsel allerjik rinitli hastalardaki önemi
Blue atlas cedar allergenicity pati̇ents wi̇th alallergic rhinitis
- Tez No: 369977
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BÜYÜKÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Allerjik rinit ile mavi atlas sedir ağacı polen allerjisi arasındaki ilişkinin değerlendirildiği bu çalışma İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Allerji Bilim Dalı'nda Haziran-Temmuz 2014 tarihleri arasında yapıldı. Mevsimsel allerjik rinit tanılı 22 hasta (Grup I) ve allerjik hastalık semptomu veya hastalıköyküsü olmayan 10 kişilik bir kontrol grubu (Grup II) çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubu olgularının İstanbul bitki örtüsünde yaygın bulunan ağaçlardan olan mavi atlas sedir ağacı polenlerine karşı duyarlılıkları deri prik testi ve nazal provakasyon testi ile değerlendirildi. Çalışmamızda hasta grubunda mavi atlas sedir ağacı poleni ile deri prik testi pozitiflik oranı %45,5'ti. Kontrol grubunun tamamında ise deri prik testi negatif bulundu. Dolayısıyla hasta ve kontrol grubu arasında mavi atlas sedir polenine deri prik testi pozitifliği bakımından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık vardı (p: 0,003). Hastaların %40.9'ında nazal provokasyon testi pozitif saptanırken kontrol grubu olgularının tümünde nazal provokasyon testi negatif bulundu. Hasta ve kontrol grupları arasında nazal provokasyon testi bakımından yine istatiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.(p: 0,0003). Bu sonuçlar mevsimsel allerjik rinitli hastalarda mavi atlas sedir polenlerinin semptomlardan sorumlu önemli bir allerjen olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study which evaluated relationship between allergic rhinitis and blue atlas cedar pollen hypersensitivity was performed in Istanbul Faculty of Medicine, Internal Medicine Department, Allergy Division during June- July 2014. . Twenty two patients with seasonal allergic rhinitis (Group 1) and a control group of 10 healthy subjects (Group II) without any allergic symptom or disease were included to the study. The allergic sensitivity of the patients and control subjects against to the pollens of blue atlas cedar, a common tree in Istanbul vegetation, was examined with skin prick and nasal provocation tests. In the study, blue atlas cedar pollen skin prick test positivity were %45.5 and %0 in Group 1 and 2 respectively. Hence, there was a statistically significant difference between Group I and Group II in terms of positive skin test response to blue atlas cedar pollens. (p: 0.003). Nasal provocation test was found positive in %40.9 of Group I while it was all negative in Group II. Consequently, the difference between nasal provocation test results of two groups was similarly significant. These results suggest that blue atlas cedar pollens might be a considerable allergen source for the patients with seasonal allergic rhinitis.