Küçük hücreli dışı primer akciğer kanserinde komplet rezeksiyon uygulanan pnömonektomi ve bronşiyal sleeve lobektomi olgularının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the pneumonectomy and bronchial sleeve lobectomy cases which complete resection applied for primary non-small cell lung cancer
- Tez No: 369978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Sleeve lobektomi akciğerde merkezi yerleşimli tümörlerde pnömonektominin alternatifi olarak geliştirilmiş parankim koruyucu bir cerrahi prosedürdür. Bu çalışmamızda küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeni ile kliniğimizde pnömonektomi (PN) veya bronşiyal sleeve lobektomi (BSL) uygulanmış hastalarımızın genel özellikler, postoperatif sonuçlar, sağkalımlar ve tümör nüksü açısından karşılaştırılması amaçlandı. Hastalar ve yöntem: Ocak 2002 ve Aralık 2012 tarihleri arasında kliniğimizde patolojisi küçük hücreli dışı akciğer karsinomu olan 139 pnömonektomi ve 134 bronşiyal sleeve lobektomi ameliyatları yapılan toplam 273 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların %89,7 (254 hasta)'si erkek ve %10,3 (28 hasta)'ü kadın idi. Pnömonektomi ve bronşiyal sleeve lobektomi grupları yaş ortalaması 58,78 ± 8,53 (39-78) ve 60,39 ± 8,84 (40-80) idi. PN grubundaki hastaların %46,8 (65 hasta)'ine sağ pnömonektomi ve BSL grubundaki hastaların ise %65,7 (88 hasta)'sine sağ taraflı lobektomi yapılmıştı. Neoadjuvan tedavi, pnömonektomide 32 (%23) hastaya bronşiyal sleeve lobektomide ise 26(%19,4) hastaya uygulanmıştı. Pnömonektomi yapılan olguların 2'si T0, 2'si T1, 69'u T2, 47'si T3, 19'u T4 ve 47 olgu N0, 70 olgu N1 ve 22 olgu N2 idi. BSL'de ise 6 olgu T0, 4 olgu T1, 75 olgu T2, 42 olgu T3, 7 olgu T4 ve olguların 66'sı N0, 58'i N1 ve 10'u N2 idi. Bu iki ayrı cerrahi teknik uygulanan hastalar demografik özellikler, morbidite, mortalite, sağkalım ve tümör nüksü açısından karşılaştırmalı analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Sleeve lobectomy is a lung-saving procedure indicated for central tumors for which the alternative is pneumonectomy. In this study we aimed to make a comparative analysis of the clinical characteristics, operative results, survival and recurrens in patients who underwent bronchial sleeve resection (BSL) and pneumonectomy (PN) at our institution for non small cell lung cancer. Patients and Methods: From January 2002 to December 2012, the patients who underwent pneumonectomy or bronchial sleeve lobectomy at our institution were analyzed retrospectively. 139 PN patients and 134 BSL patients with non-small cell lung carsinoma histology enrolled into study. The patiens in the study consisted of 254 (89%) men and 28 (10.3%) women. The mean age was 58.78 ± 8.53 (39-78) at PN group and 60.39 ± 8.84 (40-80) at the BSL group. In the PN group there were 65 (%46.8) patients undergoing right pneumonectomy, and in the BSL group 88 (%65.7) patiens underwent right sided surgery. The number of patients who had received neoadjuvant therapy was 32 (%23) in the PN group and 26 (%19.4) in the BSL group. Out of all PN cases; 2 were T0, 2 were T1, 69 were T2, 47 were T3 and 19 were T4. In terms of nodal status 47 patients were N0, 70 patient were N1 and 22 patient were N2 in PN group. In BSL group 6 patiens were T0, 4 patiens were T1, 75 patiens were T2, 42 patients were T3 and 7 patients were T4. 66 of the patiens were N0 , 58 were N1 and 10 were N0 in SL group. The patients who underwent these two surgical procedures were compared by the demographic, morbidity, mortality, survival and recurrens.