Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalardaki infeksiyonlardan sorumlu bakterilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the bacterial etiologies of infections in patients undergoing hematopoietic stem cell transplantation
  1. Tez No: 369986
  2. Yazar: LOKMAN HİZMALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ERAKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hematopoetik kök hücre nakli (HKHN) yapılan hastalarda gelişen bakteriyel infeksiyonlar morbidite ve mortaliteyi artırmaktadır. Nakil sürecindeki değişimlerle beraber bu hastalardaki infeksiyonlardan sorumlu bakterilerin epidemiyolojisinde de global ve yerel olarak dinamik değişimler olmaktadır. Bakteriyel izolatların etyolojisinin ve duyarlılık değişimlerinin incelenmesi uygun profilaktik ve empirik tedavi seçiminde yönlendirici olmaktadır. Bu çalışmada allogeneik ve otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda gelişen ilk bakteriyel infeksiyon ataklarının, kültür örneklerindeki bakteriyel izolatların ve bunların direnç profillerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2010 - Aralık 2013 tarihleri arasında allogeneik ya da otolog hematopoetik kök hücre nakli yapılan toplam 195 hasta geriye dönük olarak incelendi.“Bakteriyolojik olarak dökümante infeksiyon”tablosu saptanan 96 hasta çalışmaya alındı. Hastaların nakil süreci içinde gelişen ilk infeksiyon atağındaki kültür sonuçları değerlendirmeye alındı. Tanımlamalar ilgili uluslararası rehberlere göre yapıldı. Hastalar nakil tipine göre gruplandırılıp, nakil süreci, nötropeni durumları ve infeksiyon tablolarına göre kategorize edildi. Kültür için alınan örnekler klasik mikrobiyolojik yöntemlerle incelendi. Etkenlerin antibiyotik duyarlılıkları Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) standardlarına göre araştırıldı. Bulgular ve Sonuçlar: İnfeksiyon ataklarının %54.2'sinde Gram-negatif bakteriler, %44.8'inde Gram-pozitif bakteriler, %1.0'inde ise polimikrobik etyoloji saptanmıştır. Escherichia coli ve koagülaz-negatif stafilokok (KNS)'lar en sık izole edilen patojenlerdi. İnfeksiyon tablosu istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde nakil işleminin erken döneminde gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Bacterial infections increase morbidity and mortality in patients undergoing hematopoietic stem cell transplantation (HSCT). The characteristics of the bacteria causing infections in these patients undergo dynamic changes both globally and locally during the transplantation process. The etiology of bacterial isolates and analysis of changes in the antibiotic sensitivities are crucial for the selection of appropriate prophylactic and empiric therapies. In this study we aimed to evaluate the first episode of bacterial infection in patients undergoing allogeneic or autologous hematopoietic stem cell transplantation and to identify bacterial isolates and the resistance profile of causative bacteria. Materials and Methods: In this retrospective study, the charts of 195 patients who underwent allogeneic or autologous hematopoietic stem cell transplantation between January 2010 and December 2013 were reviewed. Ninety-six patients who had microbiologic evidence of bacterial infection were included in the study. The culture results from the first infectious episode during the transplantation process were evaluated. Patients were grouped according to the type of transplantation, and categorized according to the transplantation process, presence of neutropenia and infection status. Microbiological examination of samples obtained for culture and sensitivity analysis were performed according to standards of the National Committee for Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI). Results and Conclusions: Gram-negative and Gram-positive bacteria were identified in 54.2% and 44.8% of the infectious episodes, respectively. Polymicrobic etiology was identified in only 1.0% of these episodes. E. coli and coagulase-negative staphylococci (CoNS) were the most frequently isolated pathogens.