Thalassemia minör ve insülin direnci ilişkisi
- Tez No: 369987
- Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KARŞIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Yetişkin thalasseamia minör tanılı hastalarda insülin direncini değerlendirmek. Yöntem: 30 thalasseamia minör ve 30 cins-yaş-öykü eşleşmesi yapılmış kontrol grubuna oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı, 0., 30., 60., 90. ve 120. dak. glukoz ve insülin değerleri ölçüldü. Bulgular: İnsülin sensitivite ve insülin salınım indeks hesapları yapıldı. Yaş, cinsiyet, VKİ ve öykü arasında anlamlı fark yoktu. Genel olarak her iki grup arasında İD parametreleri arasında istatistiksel bir anlam saptanmadı. Thalassemia minör alt grubunda VKİ >25 kg/ m² olanlarda insülin direnci VKİ
Özet (Çeviri)
Objective: To assess the insulin resistance in adult thalaseamia minor patients. Methods: An oral glucose tolerance test (OGTT) was done on 30 thalaseamia minor and 30 sex-age-anamnesis-matched normal controls, measuring their serum glucose and insulin levels 0, 30, 60,90 and 120 min. Results: Insulin sensitivity and insulin release indices was calculated. No significant difference between sex, BMI, age and anammnesis were observed. Insulin resistance rates were not significantly in thalassemic patients compared to controls in general. As expected, significanty increased insülin resistance rates in the thalassemia minor subgroup with BMI >25 kg/m² (HOMA-IR p=0.005, TVİDİ p=0.011) comapred to control subgroup who had limit value for HOMA-IR (p=0.056 ) and WBISI was significantly (p=0.012) as the other group. At both group CPR was increased correleted to increased BMI, as we knew. Conclusions: Our data indicate that insulin resistance seems to not be directly correlate with thalassemia minor. Naturally insulin resistance in both group seems to be correlate with increased BMI.