Endoskopik lomber diskektomi ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrası kısa ve uzun dönem radyolojik ve klinik bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospecti̇ve evaluati̇on of radi̇ologi̇cal and cli̇ni̇cal outcomes of pati̇ents underwent endoscopi̇c lumbar di̇scectomy
  1. Tez No: 369985
  2. Yazar: OSMAN BOYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY SENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Perkütan tam endoskopik lomber diskektomi (PELD), Minimal invazif bir girişim olarak, doku travmasını azaltıp buna bağlı fibrozisi en az düzeye indirerek, omurganın segmental hareketliliğini ve stabilitesini korumayı bu şekilde hastayı en kısa zamanda günlük hayatına döndürmeyi ve iyatrojenik problemleri önlemeyi amaçlayan bir yöntemdir. Görüntüleme, endoskopi cihazları ve endoskopiye uygun cerrahi aletlerdeki gelişmelerin sonucu olarak, minimal invazif bir girişim olan PELD, son on yılda giderek daha yaygın uygulanmaya başlanmış ve klasik spinal cerrahi yöntemlerin değişimine yol açmıştır. PELD'in klasik mikroskopik lomber disk cerrahisine göre üstünlükleri; hafif sedasyon altında lokal ya da bölgesel anestezi ile uygulanabilmesi, obez hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı, küçük insizyon, doku travmasının az olması ve buna bağlı daha az kan kaybı, epidural skar dokusu gelişiminin az olması, ameliyat sonrası ağrı kesici tedavi kullanım ihtiyacının azalması ve iş gücü kaybının az olmasıdır. Son yıllarda klinikte giderek daha fazla sayıda cerrah tarafından uygulanmak istenen, deneyim ve tecrübe gerektiren bu cerrahi sonrası retrospektif olarak klinik ve radyolojik değerlendirmenin yapıldığı çok az çalışma mevcuttur. İstanbul Tıp Fakültesi Nöroşirürji kliniğinde, Ağustos 2009 – Ocak 2012 yılları arasında lomber disk hernisi tanısı ile yatırılan ve perkütan İnterlaminar (İL) ve/veya Transforaminal (TF) tam endoskopik yolla ameliyat edilen hastaların dosyaları taranarak retrospektif değerlendirilmiş. Bu değerlendirilme sonucunda hastaların demografik verileri, şikayetleri, ağrılarının hangi tarafta olduğu, disk hernisinin seviyesi tarafı, preoperatif dönemdeki ve postoperatif dönemdeki nörolojik muayeneleri ameliyatın şekli (interlaminar ve/veya transforaminal) preoperatif ve postoperatif MR bulguları, preoperatif ve postoperatif OSWERTY ve VAS değerleri ve komplikasyonlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a minimal invasive surgical intervention, percutanous endoscopic lomber discectomy (PELD) is a method aiming to protect the stability and mobility of the spine by decrease tissue trauma and fibrosis, depending on this to make patients get back to their normal daily life in a short period and avoid the iatrogenic complications. As a minimal invasive surgical intervention PELD is executed frequently in the last decade and leads to change routine spinal surgical interventions as result of development of radiological imaging, endoscopic devices and surgical devices upto endoscopy. The superiorities of PELD comparing to microscopic lomber discectomy are convenience of surgical intervention of the obese patients, to execute with smaller incision under local or regional anesthesia with mild sedation, depending on this decreased tissue trauma, blood loss, possibility of growth of epidural scar tissue, decrased usage of analgesic treatment and decreased of labour force. Lately there are several retrospective studies evaluating post-operative clinical and radiological results of this new technique which is desired to be executed by surgeons. The cases of the patients with lomber disc herniation that underwent interlaminar or transforaminal endoscopic lomber surgery between August 2009 and January 2012 in the department of Neurosurgery of Istanbul Medical Faculty are evaluated retrospectively. The demographic characteristics, symptoms, findings, the sides and the levels of disc herniations, pre and postoperative neurological examinations, the choice of the surgery (interlaminar or transforaminal), pre and postoperative MRI findings, pre and postoperative OSWERTY and VAS scores and the complications of the patients were evaluated.