Sakroiliak eklem disfonksiyon sendromlu hastalarda manuel tedavinin etkinliği
Efficacy of manual therapy for sacroiliac joint dysfunction syndrome patients
- Tez No: 369995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİRHAN DIRAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sakroiliak Eklem Disfonksiyon Sendromlu Hastalarda Manuel Tedavinin Etkinliği Amaç: Çalışmamızda, sakroiliak eklem disfonksiyon sendromlu (SİEDS) hastalarda sakroiliak ekleme (SİE) yönelik manuel tedavi ve SİE ev egzersizlerinin, hastanın ağrısı, SİE mobilizasyon düzeyi ve fonksiyonel durumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda, özel SİE klinik tanı testleri ile SİEDS tanısı konan 60 hasta (43 kadın, 17 erkek) iki gruba randomize edildi. Birinci gruba (egzersiz grubu) SİE ev egzersiz programı (n=30), ikinci gruba (mobilizasyon grubu) ise SİE manuel tedavi + SİE ev egzersiz programı (n=30) verildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların değerlendirilmesi tedavi başlangıcında, tedavi bitiminden hemen sonra, 24. saatte, 1. haftada ve 1. ayda yapıldı. Değerlendirmede, SİE'ye yönelik spesifik testler (hareket palpasyon ve ağrı provokasyon testleri), SİE ile ilişkili aktivitelerde ağrı varlığı (merdiven çıkarken, sandalyeden kalkarken ve arabadan inerken ağrı), Vizüel Analog Skala (VAS) (ağrı, acı, yanma, sertlik, uyuşma veya karıncalanma, ilk adımlarda, yoğun aktivite sonrası, gece ve istirahat ağrısı, Modifiye Oswestry Ağrı Sorgulama (MOAS) formu ve nöropatik ağrı değerlendirilmesi için DN4-hasta ile görüşme anketi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması egzersiz grubunda 35,1 ± 13,9 yıl ve mobilizasyon grubunda 39,0 ± 11,3 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Efficacy of Manual Therapy for Sacroiliac Joint Dysfunction Syndrome Patients Objective: In this study, we were assessed to effects which are manual therapy for sacroiliac joint (SIJ) and sacroiliac home exercises, the patient's pain, sacroiliac mobilization levels and functional status in patients with sacroiliac joint dysfunction syndrome (SIJDS). Patients and Methods: In our study, SIEDS 60 patients (43 female, 17 male) diagnosed with specific SIE the clinical diagnostic tests were randomized into two groups. There were given the first group (exercise group) SIJ home exercise program (n=30), the second group (mobilization group) SI manual therapy + SIJ home exercise program (n=30). We were made evaluation of all patients enrolled in the study at baseline, immediately after the end of treatment, at the 24th hour, 1 week and 1 months. In the evaluation, we were used SIJ for specific tests (motion palpation and pain provocation tests), presence of pain in SIJ-related transitional activities such as(climbing stairs, getting up from a chair, or getting out of cars), Visual Analogue Scale (VAS) (pain, painful, burning, stiffness, numbness or tingling, first steps, after intense activity, night and rest pain) and Evaluation Form for Modified Oswestry Disability İndex (MODI) and neuropathic pain evaluation with DN4-patient interview questionnaire. Results: It was the mean age of the patients 35.1 ± 13.9 years in the exercise group and 39.0 ± 11.3 years in the mobilization group.