Sakroilyak eklem disfonksiyon sendromlu hastalarda manuel tedavi, sakroilyak ve lomber egzersizlerin etkinliği
Effects of manual therapy, sacroiliac and lumbar exercises in patients with sacroiliac joint dysfunction syndrome
- Tez No: 496786
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KETENCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Çalışmamızda, sakroilyak eklem disfonksiyon sendromlu (SİEDS) hastalarda sakroilyak ekleme (SİE) yönelik manuel tedavi, SİE ev egzersizlerinin ve lomber ev egzersizlerinin, hastanın ağrısı, SİE mobilizasyon düzeyi ve hastanın fonksiyonel durumu üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamızda, özel SİE klinik tanı testleri ile SİEDS tanısı konan 69 kadın hastaüçgruba randomize edildi. Birinci gruba manuel tedavi ve SİE ev egzersiz programı (n=23), ikinci grubaSİE manuel tedavi + lomber ev egzersiz programı (n=23), üçüncü gruba lomber ev egzersiz programı (n=23) verildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların değerlendirilmesi tedavi başlangıcında, 28. gün ve 90. gündeyapıldı. Değerlendirmede, SİE'ye yönelik spesifik testler (hareket palpasyon ve ağrı provokasyon testleri), Vizüel Analog Skala (VAS) (hareket ve istirahat'de),Short Form-36 (SF-36) sağlık taraması formu, Modifiye Oswestry Ağrı Sorgulama (MOAS) formu ve nöropatik ağrı değerlendirilmesi için DN4-hasta ile görüşme anketikullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması manuel tedavi ve SİE ev egzersiz grubunda 32,8 ± 6,7 yıl,SİE manuel tedavi + lomber ev egzersiz grubunda 36,2 ± 9,1 yıl, lomber ev egzersiz grubunda 36,9 ± 9,6 yılidi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the effects of sacroiliac joint (SIJ) manipulation, sacroiliac and lumbar home exercises on pain, sacroiliac mobilization levels and functional status in patients with sacroiliac joint dysfunctionsyndrome (SIJDS). Methods: In a prospective, randomized interventional trial 69 eligible women were assigned to SIJ manual therapy + sacroiliac home exercise group (Group 1, n=23), SIJ manual therapy + lumbar home exercise group (Group 2, n=23) (n=19), or lumbar home exercise group (Group 3, n=23). All the patients who were included in the study were evaluated on the 0 th, 28th day and 90th day of the treatment.Specific tests (motion palpation and pain provocation tests) for SIJ were perfomed. Activity and rest pain was assessed by using the Visual Analogue Scale (VAS) and neuropathic pain measured by DN-4 questionnaire. Functional status and quality of life were assessed using the Modified Oswestry Disability Index (MODI) and Short Form-36 (SF-36), respectively. Results: The mean age of the patients were 32,8 ± 6,7 years in SIJ manual therapy + sacroiliac home exercise group, 36,2 ± 9,1 years in SIJ manual therapy + lumbar home exercisegroup, and 36,9 ± 9,6 years in lumbar home exercise group.