İnvaziv diş tedavilerinin temporomandibular eklem üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of invasive teeth treatments on temporomandibular joint
- Tez No: 369996
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnvaziv Diş Tedavilerinin Temporomandibular Eklem Üzerine Etkisinin İncelenmesi Amaç: Bu tez çalışmasında gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi ve premolar ile molar dişlerin kanal tedavileri gibi invaziv dental girişimlerin Temporomandibular Eklem (TME) üzerine etkilerini araştırmak, dental girişim yapılmayan kontrol grubu ile karşılaştırmak amaçlandı. Katılımcılar ve Yöntem: Çalışmaya, gömülü 3. molar dişlerin cerrahi çekimi veya premolar ile molar dişlerin kanal tedavileri yapılması planlanan 113 hasta ve son 3 ay içinde herhangi bir dental girişim yapılmamış ve takip süresince yapılmayacak 55 kişilik kontrol grubu dahil edildi. 17 drop out olduğundan, çalışma 151 hasta ile tamamlandı. Hastaların ve kontrol grubun değerlendirmesinde Temporomandibular Rahatsızlık (TMR)'ların teşhisinde standardizasyon açısından güvenilir muayene ve teşhis kriterlerini içeren Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (Temporomandibular Rahatsızlıklar/Araştırma Teşhis Kriterleri) (TMR/ATK) ve çiğneme kaslarının algometrik ölçümleri kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarını etkileyecek komorbiteleri olanlar, 18 yaştan küçük ve 65 yaştan büyük kişiler çalışmaya alınmadılar. Dental girişim yapılması planlanan hastalara girişim öncesi, kontrol grubundaki gönüllülere de ilk değerlendirmelerinde TMR/ATK formları dolduruldu ve klinik muayeneleri yapıldı. İnvaziv diş girişimlerinden 7 gün ve 3 ay sonra, kontrol grubuna da 3 ay sonra, tekrar TMR/ATK formları dolduruldu ve klinik değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: İlk değerlendirmede, TMR tanısı olan hastaların oranlarına göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0.05), 3. ay kontrolünde TMR tanısı almış hastaların oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Investigation The Effect of Invasive Teeth Treatments on Temporomandibular Joint Objective: In this thesis study we aimed to investigate the effect of invasive dental interventions like buried 3.rd molar teeth surgical extraction and premolar and molar teeth root canal treatment on temporomandibular joint and compare this with no dental intervention group. Material and methods: In this study buried 3.rd molar teeth surgical extraction or premolar and/or molar root canal therapy planned 113 patient and 55 people as a control group who have no dental intervention last 3 months and won't have in the following period are accepted. 17 people were dropped out and study finished by 151 people. In evaluation of patients and control group for standardization Research Diagnostic Criteria for Temporomandibular Disorders (RDC/TMD) which exists trustful examination and diagnostic criteria and algometric measurements of masticatory muscles are used. People below 18 and older 65 years age and have comorbidities that can affect the study results aren't accepted. Before intervention in study group and in the first seeing in control group RDC/TMD forms and clinical examination carried out. In control group 3 months later, in the study group 7 days and 3 months after dental intervention, RDC/TMD forms and clinical examination was carried out again. Results: In first evaluation statistically no disparity is seen between groups according to TMD diagnosed patients (p>0.05), however in 3.rd month control, disparity is determined (p0.05).