Major abdominopelvik cerrahide hemodinamik izlem: Standart ve hedefe yönelik tekniklerin hasta prognozuna etkisi
Hemodynamic moni̇tori̇ng at major abdomi̇nopelvi̇c surgeon: Standart and goal di̇rected theraphy techni̇ques effect to pati̇ents prognosi̇s
  1. Tez No: 370003
  2. Yazar: ELİF ÇIRAKOĞLU MARANGOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE ÇAMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Major abdominopelvik cerrahiler, ileri yaş ve yandaş hastalıklar nedeniyle hastaların taşıdıkları risk göz önüne alındığında, preoperatif hazırlık süreci, intraoperatif takip ve postoperatif bakım açısından özel yaklaşım gerektiren cerrahi girişimlerdir. Bu tür cerrahiler sırasında, hastaların organ perfüzyonunun optimum düzeyde idamesinin sağlanması için, kardiyovasküler sistem monitörizasyonu ile hemodinamik durumun anlık olarak belirlenmesi, uygulanan sıvı tedavisine verilen cevabın değerlendirilmesi ve yönlendirilmesi önemlidir. Kardiyak output (CO) tayini bu anlamda hemodinamik monitörizasyonda esas araştırılan parametre olmalıdır. Diğer parametrelerin çoğu hep yeterli kardiyak outputun mevcudiyetini sorgulamak ve gözlemek amacıyla kullanılır. Pulmoner arter kateteri, Transözofageal Ekokardiyografi-Doppler, LİDCO, PİCCO kardiyak output ölçüm yöntemlerine örnek olarak verilebilir. 2011-2013 yılları arasında, randomize kontrollü olarak yapılan çalışmamızda, elektif majör abdominopelvik cerrahi geçiren ve ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip edilen toplam 18 hasta incelenmiş ve perioperatif konvansiyonel hemodinamik monitorizasyon yardımıyla yapılan sıvı tedavisi ile transpulmoner termodilüsyona dayanan invaziv kalibrasyonlu puls kontur analizi eşliğinde yapılan sıvı tedavisinin, perioperatif sıvı dengesine, intraoperatif süreçte ve sonrasında gerek YBÜ, gerek YBÜ sonrasında cerrahi serviste yaşanan komplikasyonlara ve taburcu olma süresine etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın sonuçları göz önüne alındığında, istatistik olarak olmasa da eğilim olarak görülmüştür ki hedefe yönelik tedavi grubumuzda, Kardiyak İndeks(CI), Strok Volüm Varyasyonu(SVV) gibi parametrelerle yapılan sıvı tedavisi sayesinde, perioperatif minör ve majör komplikasyonlar azalmakta ve bu da yoğun bakım ve hastane kalış sürelerinde kısalmaya neden olmaktadır. Bu yüzden hedefe yönelik tedavi protokollerinin daha fazla hastada ve giderek daha fazla cerrahi uygulamada kullanılmasının yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Major abdominopelvic operations are surgical procedures that require a special approach terms of preoperative preparation process, intraoperative follow and postoperative care considering the risks the patients pose due to advanced age and comorbid diseases. During this operations,maintenance of organ perfusion in patients an optimum level determining instantaneous hemodynamic status by monitoring of the cardiovascular system ,assesment and directing response to the fluid therapy is important . Cardiac output (CO) determination, based on hemodynamic monitoring parameters should be investigated. Many of the other parameters used to observe and inquire about the availability of adequate cardiac output.Pulmonary artery catheter, transesophageal echocardiography-Doppler, LIDCO, PICCO are examples of cardiac output measurements. In a randomized controlled study conducted in 2011-2013, examined 18 patients who were followed undergoing major abdominopelvic surgery and postoperative intensive care unit (ICU). Perioperative hemodynamic monitoring with the assistance of conventional fluid therapy and invasive transpulmonary thermodilution calibrated pulse contour analysis based on fluid made with the effects of treatment were investigated. Perioperative fluid balance, intraoperative and postoperative complications occurred in the ICU and surgical services to and its effect on discharge. Although not statistically significant tendency has been seen as goal directed therapy group,fluid therapy with the such as Cardiac Index (CI), Stroke Volume Variation (SVV) parameters , minor and major perioperative complications decreases and shortening in the intensive care unit and hospital stay causes. Finally, it would be more beneficial to use goal directed therapy protocols useful to use more patients and more in surgical practice.