İdiyopatik epiretinal membranlarda cerrahi tedavi sonuçlarımız
Our results of surgical treatments of idiopathic epiretinal membranes
- Tez No: 370017
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Konu: İdiyopatik Epiretinal Membranlarda Cerrahi Tedavi Sonuçlarımız Amaç: İdiyopatik epiretinal membranların tedavisinde PPV uyguladığımız hastalarımızda fonksiyonel-anatomik sonuçlarımızı etkileyen prognostik faktörleri saptamak ve literatürle karşılaştırmak. Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı retina departmanında Ocak 2000-Mayıs 2013 tarihleri arasında idiyopatik epiretinal membran tanısıyla pars plana vitrektomi uygulanmış 60 hastanın 63 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların kayıtlı dosyalarından yaş, cinsiyet, oküler ve sistemik hastalık öyküleri, klinik semptomları, semptomların süresi, preoperatif takip süreleri, toplam takip süreleri, tüm oftalmololojik muayene bulguları, uygulanan cerrahi prosedürler, peroperatif ve postoperatif komplikasyonlar, kayıtlı OKT bulguları incelendi. Preop, postop 1.ay, postop 6.ay, postop 12.ay, postop en son olmak üzere 5 ayrı vizitteki görme düzeyleri, makula ve periferik fundus muayene bulguları, GİB ölçümleri ile aynı tarihlerdeki OKT bulguları ayrı ayrı olarak kaydedildi. Takipler sırasında görme keskinliği Snellen eşeli ile, göz içi basınçları Goldmann aplanasyon tonometrisi ile değerlendildi. Tüm değişkenlerin istatistiksel analizinde spss 21 programı kullanıldı. Tüm istatistiksel analizlerde“p”değerinin < 0,05 olması anlamlı kabul edildi. Sonuçlar: Çalışmaya 60 hastanın 63 gözü dahil edildi. Hastaların 33'ü erkek 27'si bayandı. Yaşları 34-84 arasında değişen hasta grubunda ortalama yaş 66 ± 10,0 idi. Cerrahi yaklaşımda gözlerin 20'sinde (%31,7) klasik 20G sistemiyle; 43'ünde (%68,3) 23G transkonjunktival sütürsüz sistemle PPV uygulandı. 57 gözde (%90,5) sadece PPV yaklaşımı, 6 gözde (%9,5) PPV ve FAKO+İOL implantasyonu kombine olarak uygulandı. Hastalarımıza 20 gözde (%31,7) yalnız ERM soyulması, 43 gözde (%68,3) ERM+ILM soyulması işlemi uygulandı. Çalışmamıza dahil edilen 63 gözden, 24 gözde(%38,1) snellen eşeline göre DEİGK düzeyinin 2 sıra ve üstünde artmış olduğu, 31 gözde(%49,2) DEİGK düzeyinin stabil olduğu, 7 gözde (%11,1) DEİGK'nın 1 sıradan daha fazla azalmış olduğu, 1 hastanın(%1,6) da postoperatif muayenesinin olmadığı görüldü. Fonksiyonel başarı tüm hasta grubunda değerlendirildiğinde 24 gözde DEİGK'nın ortalama 0,43 ± 0,26 arttığı; 31 gözde ort 0,03 ± 0,11 düzeyinde DEİGK değişimiyle görme durumunun stabil olduğu, 7 gözde DEİGK'nn ortalama 0,31 ± 0,15 düzeyinde azalmış olduğu saptandı. Postoperatif dönemde katarakt gelişiminin fonksiyonel başarıyı sınırlayan en sık neden olduğu gösterildi. Tartışma: Komplikasyonsuz gerçekleştirilen epiretinal membran soyulması hastaların DEİGK düzeylerini Snellene göre 2 sıra ve üzerinde arttıran bir cerrahi tedavi yöntemidir. Cerrahi tedavide ERM soyulmasını takiben ILM'nin de çıkartılması fonksiyonel başarıyı artıran en önemli faktörlerdendir.
Özet (Çeviri)
Subject: Our Results Of Surgical Treatments Of Idıopathıc Epiretinal Membranes Purpose: Idiopathic epiretinal membranes in the treatment of our patients who underwent PPV. Functional-anatomic prognostic factors affecting our results and the literature to compare fix. Method: In Istanbul Faculty of Medicine Ophthalmology of the retina department between January 2000 and May 2013 with a diagnosis of idiopathic epiretinal membrane pars plana vitrectomy were 60 patients with 63 Eyes were included in this study. Patients enrolled file age, sex, ocular and systemic disease history, clinical symptoms, duration of symptoms, preoperative and follow-up period, the total follow-up period, all oftalmololojik examination findings, surgical procedures, intraoperative and postoperative complications, registered OCT findings were analyzed. Preoperative, postoperatively 1 months, 6 months and 12 months, including the latest postoperative visual acuity in five separate visits, macular and peripheral fundus examination findings coincide with IOP measurements were recorded separately in the OCT findings. Snellen visual acuity during follow-up, with the intraocular pressure was assessed by Goldmann tonometry. All variables were used in the statistical analysis program SPSS 21. In all statistical analysis“p”value