İdiyopatik epiretinal membranlarda cerrahi tedavi sonuçlarımız ve optik koherens tomografi bulgularımız
Our surgical treatment results and optical coherence tomography findings in idiopathic epiretinal membranes
  1. Tez No: 420958
  2. Yazar: CENGİZ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAPRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İdiyopatik epiretinal membran tanısı ile opere ettiğimiz olgulardaki tedavinin etkinliğini ve ameliyat öncesi ve sonrası optik koherens tomografi bulgularını değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz II Kliniğinde Şubat 2006 ve Haziran 2009 tarihleri arasında idiyopatik epiretinal membran tanısı ile pars plana vitrektomi uygulanmış 38 hastanın 40 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası düzeltilmiş görme keskinlikleri, OKT bulguları, operatif ve postoperatif komplikasyonlar incelendi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalma yaşı 67.68±5.04 iken ortalama takip süresi 21.8±14.3 ay idi. Olgulardan 29 tanesine 25 G TSV, 6 tanesine 23 G TSV, 3 tanesine 20 G TSV, 2 tanesine de parsiyel 25 G vitrektomi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy of treatment in cases operated for idiopathic epiretinal membrane (ERM) and to assess preoperative and postoperative optical coherence tomography (OCT) findings. Methods: Fourty eyes of 38 patients that underwent pars plana vitrectomy (PPV) for idiopathic ERM between February 2006 and June 2009 in Beyoğlu Eye Training and Research Hospital, Clinic II, were included in the study. Preoperative and postoperative corrected visual acuities (CVA) and OCT findings, and operative and postoperative complications were assessed. Results: The mean age of the patients involved was 67.68±5.04 years, while the mean follow-up time was 21.8±14.3 months. 25-G transconjunctival sutureless vitrectomy (TSV) was performed to 29 of the cases, 23-G TSV to 6, 20-G TSV to 3 and partial 25-G vitrectomy to 2 of the cases.