Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerin beslenmesinde anne sütü analizi ile yapılan bireyselleştirilmiş protein desteğinin etkileri
  1. Tez No: 370018
  2. Yazar: ÖZGÜL EMEL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ZEYNEP İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde hedefli güçlendirme ile ayarlanabilir güçlendirme yöntemlerinin büyüme üzerine etkilerini karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Doğumsal anomali ve kronik hastalığı olmayan, sadece anne sütü alan, getasyon süresi ≤ 32 hafta olan 32 preterm bebek çalışmamıza dahil edildi. Bebekler 80 ml/kg/gün beslenme volümüne eriştiklerinde, randomize olarak ayarlanabilir veya hedefli protein desteğine göre gruplara ayrıldı. Çalışma dönemi zenginleştirilmiş anne sütü ile 150 ml/kg/güne ulaşıldığında başlandı. Hedefli protein desteği verilen vakaların (grup 1) anne sütleri mid-infrared spektroskopi analizatörü ile her gün analiz edildi ve hedef protein 4.5g/kg/gün olacak şekilde protein desteği verildi. Ayarlanabilir protein desteği verilen vakalarda (grup 2) çalışma süresince haftada bir kez kan üre azotu (BUN) bakıldı. BUN
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the effects of targeted and adjustable fortification of breast milk on growth parameters of very low birth weight preterm infants. Materials and methods: In this prospective and randomized controlled trial, 32 exclusively breast-fed preterm babies with a gestational age ≤32 weeks, who do not have any congenital anomalies or chronic disorders were included. Standard fortification was given to all the babies when a feeding volume of 80 ml/kg/day was reached. The babies were randomized to targeted and adjustable protein supplementation groups and the study period started when they reached a feeding volume of 150 ml/kg/day fortified breast-milk. The breast milk of the mothers of the targeted fortification group (Group1) was analysed every day by mid-infrared spectroscopy and their milk was fortified to provide a target protein intake of 4.5 g/kg/day. In the adjustable fortification group (Group 2) blood urea nitrogen (BUN) was analysed once a week throughout the study. The protein supplementation was gradually increased up to an estimated 4.5 g /kg/day when the BUN level was