Çeşitli mantar türlerinin anti kanser etkilerinin in vitro da belirlenmesi
Determination of anticancer effect of some fungi in vitro
  1. Tez No: 370043
  2. Yazar: ŞERİFE CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kanser, dünyada ölümcül hastalıklardan biridir ve glial tümörler santral sinir sistemi tümörlerinin en büyük grubudur. Kanser tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi yöntemler uygulanır. Ancak, çoğu tedavi konakçının normal hücrelerine de zarar verir. Bu yüzden, kanser tedavisinde doğal ürünlerin kullanılmasına izin verilmiştir. Mantarlar, yüzyıllar boyunca yiyecek olarak tüketildiği gibi birçok hastalığın tedavisi için ilaç olarak kullanılmışlardır. Çalışmamızda altı adet yenilebilir mantar türünden (Coprinus comatus, Fistulina hepatica, Lentinus strigosus, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus ve Lenzites betulina) elde edilen özütlerin sıçan glioma hücredizisi (C6) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. C6 hücreleri 37 ºC'de, % 5 CO2 bulunan in vitro ortamda çoğaltıldı. Hücreler daha sonra 96 kuyucuklu kültür kaplarına ekilerek 0.4, 1, 2, 4 ve 6 µg/mL ekzopolisakkarit dozları ile inkübe edildi. 24 ve 48 saat sonunda ekzopolisakkaritlerin etkisi 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide, (MTT) yöntemi ile belirlendi. İstatistiksel analizler tek yönlü varyans analizinin (ANOVA) ardından Tukey'in çoklu karşılaştırma yöntemi ile yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre, 0.4 µg/mL dozunda etki gözlenmemiştir. Ancak, 1, 2, 4 ve 6 µg/mL dozlarının glioma hücrelerini % 35'den % 80' e kadar öldürdüğü bulunmuştur. Sonuç olarak, ekzopolisakkaritlerin glioma hücrelerini zamana ve doza bağlı olarak öldürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the major wordwide fatal diseases and glial tumors are the largest group of central nervous system tumors. Chemotherapic, radiotherapic and surgical methods exist for the treatment of cancer in modern medicine however, most cancer therapeutic methods severely affect the host normal cells. Hence, the use of natural products now has been contemplated of exceptional value in the control of cancer. Mushrooms have been used for many centuries, not just as a food, but also to treat many illnesses. In this study the effects of exopolysaccharides from edible mushroom species (Coprinus comatus, Fistulina hepatica, Lentinus strigosus, Laetiporus sulphureus, Polyporus squamosus and Lenzites betulina) were investigated on the rat glioma cell line (C6). C6 cells were cultured in a humidified atmosphere of 5 % CO2 at 37 0C in flasks. The C6 cells were then seeded in 96 well plates and exposed to 0.4, 1, 2, 4 ve 6 µg/mL fungal exopolysaccharides doses. After 24 or 48 hours, the action of each exopolysaccharides dose was measured by using 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide, (MTT) assay. All statistical analyses were performed by one-way analysis of variance (ANOVA) and followed by Tukey?s multiple comparison tests. According to our results 0.4 µg/mL was not effective, but 1, 2, 4 and 6 µg/mL doses killed glioma cells about % 35 to % 80. As a result, these mushroom exopolysaccharides were time and dose dependently toxic to glioma cells.