B-hücreli hodgkin dışı lenfomada MIR-15A / MIR-16-1 genlerinin ifade düzeylerinin araştırılması
The investigation of miR-15A and miR-16-1 gene expression in B-cell non-hodgkin lymphomas
- Tez No: 370063
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
MikroRNA (miRNA)'lar 21-23 nükleotid uzunluğunda tek iplikçikli, proteine dönüştürülmeyen RNA molekülleridir. Olgun miRNA molekülleri bir ya da birden fazla mesajcı RNA (mRNA) ile kısmi tamamlayıcılık göstermekte ve bağlandıkları genlerin ifadelerini düzenlemektedirler. miRNA'lar onkogenlerin ifadesini inhibe ederek tümör baskılayıcı etki, tümör baskılayıcı genleri susturarak onkogenik etki oluşturabilmektedirler. Hodgkin Dışı Lenfomalar kan kanserleri grubunun bir çeşididir. Etiyolojik, histolojik ve klinik açıdan son derece heterojen bir grup kanser türüdür. Son birkaç dekatta tüm dünyada Hodgkin Dışı Lenfoma sürekli olarak artmaktadır.miRNA'lar ile kanser arasındaki etkileşim ilk olarak Kronik Lenfositik Lösemi (KLL) hastalarında bildirilmiş ve bu hastaların çoğunda miR-15-a ve miR-16-1 ifadesinin çok düşük veya hiç olmadığı gösterilmiştir. Özellikle B-hücreli lenfoma ve Kronik Lenfositik Lösemiler CD19+ ve CD20+ B lenfositlerinden köken almaktadırlar. Bu konu ile ilgili, B-hücreli lenfomaları kapsayan literatürde henüz bir bilgi bulunmamaktadır.Çalışmamızda B-hücreli Hodgkin Dışı Lenfoma'lı hastalar ile yaş, cinsiyet ve ırk olarak eşleştirilmiş sağlıklı kişilerin periferik kan lenfositlerinde miR-15a ile miR-16-1 miRNA gen ifade düzeyleri araştırıldı. miR-15a geni ekspresyon düzeyinde sağlıklı kontroller ile hastalar arasında istatistiksel bir fark bulunmazken (p?0,05), miR-16-1 geninin ekspresyon düzeyinin hasta grubunda 8,54 oranında azaldığı ve istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNA) are 21-23 nucleotide-long single-stranded RNA molecules that are not converted to protein. Mature miRNA molecules show partial complementation to a part of one or more messenger RNAs (mRNAs) and regulate the expressions of binding genes. miRNAs can show tumor suppressor effect by inhibiting the expression of oncogenes and oncogenic effect by silencing tumor suppressor genes. Non-Hodgkin Lymphomas (NHLs) are a diverse group of blood cancers. Etiological, histological and clinically they are extremely heterogeneous group type of cancer. Non-Hodgkin lymphoma is constantly increasing all over the world in the last few decades.The interaction between miRNAs and cancer was reported in chronic lymphocytic leukemia (CLL) patients initially. A majority of these patients were shown to have very low or miR-15-a and miR-16-1 regulation none. In particular, B-cell lymphoma and chronic lymphocytic leukemias are derived from CD19+ and CD20+ B lymphocytes. There is no evidence of the expression levels of miR-15a and miR-16-1 genes in B cell lymphomas which come from the same cell lineage like CLL in literature.In this study, the expression levels of miR-15a and miR-16-1 genes in RNAs of peripheral lymphocytes for B-cell Non-Hodgkin Lymphoma patients and healthy controls, ethnicity, age and gender matched, were investigated. Although the level of gene expression of miR-15a was not statistically different between patients and healthy controls (p?0.05), it was found that miR-16-1 gene expressions in the patient group were 8,54-fold higher compared with healthy controls (p?0.05).