Akut miyeloid lösemi(AML) ve kronik miyeloid lösemi(KML) hastalarında foxo3a gen ifadesinin araştırılması
The ınvestigation of foxo3a gene expression ın acute myeloid leukemia(AML) and chronic myeloid leukemia(KML)
- Tez No: 370064
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
FOXO proteinleri Çatal başlı (FOX) transkripsiyon faktör ailesinin bir alt grubudur. FOXO genleri birçok sinyal yolağı ile bağlantılı olup hücre döngüsünün durdurulması, hücre ölümü, DNA tamiri ve stres uyarısı ile ilişkili birçok fizyolojik ve patolojik aşamada kritik rollerde görev alır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, FOXO inhibisyonunun hematolojik malinitelerde önemli rol oynadığını göstermiştir.Kronik miyeloid lösemi (KML), hematopoetik kök hücrelerin neoplastik transformasyonu sonucu oluşan bir kan hastalığıdır. Philadelphia kromozumuna yol açan dengeli t(9;22)(q34;q11) translokasyonu, KML'nin karakteristik anomalisidir. Bu translokasyon sonucunda BCR-ABL füzyon geni oluşur. BCR-ABL, Akt sinyalini aktifleştirerek FOXO'yu baskılar. Bu durum sonucunda KML hücrelerinin apoptozu inhibe edilerek çoğalması desteklenir.Akut miyeloid lösemi (AML), hematopoetik kök hücrelerin klonal malinitesidir. Akut miyeloid lösemide FOXO3A ve p53; Puma, Bim, Bax ve p27 pro-apoptotik proteinlerinin seviyelerini düzenleyen temel transkripsiyon faktörleridir.Yaptığımız araştırmada FOXO3A geninin akut miyeloid lösemi(AML) ve kronik miyeloid lösemi(KML) gibi hematolojik tümörlerdeki ifade düzeyinin ve buna bağlı olarak üstlendiği tümör baskılayıcı rolün incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızda, AML ve KML'li 101 hasta incelenmiş, elde edilen veriler 34 sağlıklı birey ile karşılaştırılarak değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Forkhead O transcription factors (FOXO) constitute one of the largest subgroups of the forkhead family. Forkhead transcription factors of the FOXO subfamily are emerging as shared components of pathways that regulate a variety of cellular functions,including cell cycle arrest , cell death, DNA repair and stress stimuli and play critical roles in variety of related physiological and pathological processes. Recent studies have revealed that inhibition of FOXO has implications in hematological malinancies.Chronic myeloid leukemia (CML) is a blood disease caused by neoplastic transformation of hematopoietic stem cells. The t(9;22) (q34;q11) balanced reciprocal translocation that leads to the Philadelphia chromosome, is a characteristic abnormality of CML. The molecular consequence of this translocation is the generation of the BCR-ABL fusion gene that activates Akt signalling and also suppresses FOXO?s activity. As a result, apoptosis of CML cells is inhibited and their proliferation is stimulated.Acute myeloid leukemia (AML) is the clonal malinancy of the hematopoietic stem cells. FOXO3A and p53 are basic transcription factors regulating the levels of Puma, Bim, Bax and p27 pro-apoptotic proteins in acute myeloid leukemia.In this study, expression of the FOXO3A gene and its role in acute myeloid leukemia (AML) and chronic myeloid leukemia (CML) have been investigated.We analyzed 101 patients with AML and CML and 34 healthy individuals. The cDNAs were obtained from blood of patients or healthy controls were amplified by the Real-Time PCR using specific primers and probes for the FOXO3A and ACTB genes.