Sıçanlarda spermatogenetik seriye ait hücreler üzerine retinoik asidin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of retinoic acid on spermatogenetic serial cells in rats
- Tez No: 370062
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAPUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
A vitamini erkek fertilitesi ve spermatogenez sürecinin devamı için gereklidir. Metaboliti olan retinoik asit (RA) üç nükleer reseptöre bağlanır ve onları aktive ederek hormon benzeri rol oynar. Çalışmamızda, harici retinoik asidin spermatogenetik seri hücreleri üzerine etkisinin histokimyasal, immunohistokimyasal ve ultrastrüktürel olarak incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla; kontrol grubu, 40 mg/kg RA verilen deney grubu, 80 mg/kg RA verilen deney grubu olmak üzere her biri 8 adet yetişkin Spraque-Dawley sıçandan oluşan üç grup oluşturularak mısır yağı içerisinde çözülen retinoik asit deney gruplarına gavaj yoluyla 3 hafta boyunca verildi. 3 hafta sonunda sakrifiye edilen hayvanlardan alınan testisler uygun takip aşamalarından geçirilerek ışık ve elektron mikroskobunda değerlendirildi.İmmunohistokimyasal inceleme sonucunca RAR? reseptörünün seminifer tübüllerde hücresel yerleşimi tespit edildi. İmmunohistokimyasal analizlerde özellikle VI, VII, VIII ve XIV. evrelerde diğer evrelerle karşılaştırıldığında kontrol grubuna nazaran deney gruplarında önemli immünreaktivite farkı izlendi. Bu fark I. mayozun başladığı VI. evre spermatogonyumlarında dikkat çekiciydi. Germ hücre kaybıyla açıklanabilecek seminifer tübüllerde morfolojik olarak gözlemlenen incelme ise seminifer tübül çap ortalamalarının 80 mg/kg deney grubunda, kontrol grubu ve 40 mg/kg deney grubuna göre istatistiksel olarak anlamlılık gösterdi. Elektron mikroskobu incelemesinde her iki deney grubunda özellikle bazal kompartman hücreleri arasında izlenen hücreler arası mesafede artış dikkat çekiciydi. Bunun yanısıra kontrol grubuyla karşılaştırıldığında deney gruplarında özellikle spermatogonyumların ve Sertoli hücrelerinin sitoplazmalarında membranla sarılı lipid granüllerine benzer yapıların sayılarının arttığı görüldü.Tüm bu gözlemler ele alındığında, bu çalışma harici retinoik asidin genel olarak tüm testis histolojisi üzerinde etkili olduğu ancak spermatogenetik seri hücrelerinin iç dinamiğini etkileyerek de özellikle mayoz süreci üzerinde önemli rol oynayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Vitamin A is essential for male fertility and the progression of spermatogenetic process. The metabolite form of retinoic acid (RA) binds three nuclear receptors and plays role like hormone by activating them. In our study, it is aimed to investigate the effects of exogenous retinoic acid on spermatogenetic cell types by histochemically, immunohistochemically and ultrastructurally. For this purpose; including three groups; control and experimental groups of 40 mg/kg RA and 80 mg/kg RA each of which have 8 adult Spraque-Dawley rats and RA, dissolved in corn oil, was administered to experimental groups by gavage for three weeks. At the end three weeks; testes that were taken from sacrified animals were assesed on the light and electron microscopic level after appropriate follw-up stages.The cellular localization of RAR? receptor in seminiferous tubules was determined after immunohistochemical analysis. In immunohistochemical analysis; in experimental groups, when compared to other stages especially in stages of VI, VII, VIII and XIV significiant immunreactivity difference was observed rather than control group. This difference was striking in the stage of VI spermatogonia; the stage when the 1st meoisis comes to begin. This morphologically observed slimming in seminiferous tubules that can be explained of the loss of germ cells was statistically significiant in the avarege of seminiferous tubules diameters in the the 80 mg/kg experimental group compared to control and 40 mg/kg experimental group. In electron microscobic investigation, the increase of intercellular distance especially seen between basal compartment cells was striking in both of the experimantal groups. Additionally, compared to control group with experimental groups, it was seen that the numbers of lipid like granules covered on membrane was increased especially in the cytoplasms of spermatogonia and Sertoli cells.When these observations are discussed, this study gives an impression that exogenous retinoic acid can generally influence on entire testis histology; but it can also play important roles especially on meiosis process by affecting the internal dynamics of spermatogenetic cell types.