Üriner sistemden izole edilen B Grubu Streptokokların serotiplendirilmesi, biyofilm üretimi ve antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması
Group B Streptococci isolated from urinary tract serotyping, investigation of biofilm production and antibiotic susceptibility
- Tez No: 370082
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DERYA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Streptococcus agalactiae (B Grubu Streptokoklar - GBS) insanların genitoüriner ve gastrointestinal sistemlerinde normal flora üyesidir. İnsanda GBS infeksiyonları 1930'lu yıllardan itibaren bildirilmeye başlanmıştır. Yenidoğanda, hamile kadınlarda ve altta yatan hastalıkları olan yetişkinlerde önemli bir patojen olan GBS, yenidoğanda sepsis ve menenjitin başlıca nedenidir. GBS üriner sistem infeksiyonlarına (ÜSİ) da neden olabilirler. Çalışmamızda ÜSİ'lere neden olan GBS'lerin serotip dağılımı, biyofilm oluşumu ve antibiyotik duyarlılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. GBS suşları 40 hasta ve 20 kontrolün idrar örneklerinden izole edilmiştir. Serotiplendirme lateks aglütinasyon yöntemiyle yapılmış ve ÜSİ'lere en fazla neden olan serotipler V(%32,5), II, Ia (%20) ve III (%15) olarak saptanmıştır. Antibiyotik duyarlılık testleri Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemi ile Clinical Laboratory Standarts Institute (CLSI) önerilerine uygun yapılmış ve tüm GBS suşları penisilin, vankomisin ve sefotaksime duyarlı bulunmuştur. Ofloksasin, eritromisin ve klindamisine direnç oranları sırasıyla %15, %10 ve %6,7'dir. Biyofilm oluşumu kongo kırmızılı agar yöntemi ve mikropleyt yöntemiyle araştırılmıştır. Kongo kırmızılı agar yöntemiyle tüm GBS suşlarının pozitif saptanması bu yöntemin GBS'ler için uygun olmadığını düşündürmüştür. Mikropleyt yönteminde, biyofilm oluşumu hasta suşlarının %7,5'i güçlü biyofilm üretenler, %35'i orta ve %57,5'i zayıf ya da biyofilm üretmeyenler olarak bulunmuştur. Biyofilm üretenler hasta suşlarının %42,5'i kontrol grubu suşlarının %20'si olarak saptanmış, hasta ve kontrol grupları arasında biyofilm oluşumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Streptococcus agalactiae (Group B Streptococcus - GBS) is part of the normal human genitourinary and gastrointestinal systems flora. GBS infections in humans has been reported since 1930s. GBS is an important pathogen in neonates, pregnant women and adults with underlying medical conditions and it a leading cause of sepsis and meningitis in newborns. GBS can cause urinary tract infections (UTIs). In our study it was aimed to determine serotype distribution, biofilm formation and antibiotic susceptibility of GBS which were the causative agent of UTIs. GBS strains were isolated from urine specimens 40 of patients and 20 control groups. Serotyping by latex agglutination and identified serotypes V (32,5%), II, Ia (20%) and III (15%) caused the most UTIs. Antibiotic susceptibility was determined by Kirby-Bauer disk diffusion method according to recommendations of Clinical Laboratory Standarts Institute (CLSI) and all GBS isolates were susceptible to penicillin, vancomycin and cefotaxime. The rates of GBS resistance to ofloxacin, erythromycin and clindamycin were 15%, 10% and 6,7% respectively. Biofilm production was tested by congo red agar method and microplate method. Congo red agar method, a positive determination of all GBS strains suggested that this method is not appropriate for GBS. In microplate method, biofilm formation was found strong biofilm producers were 7,5%, 35% were moderate and 57,5% isolates were considered as non or weak biofilm producers of the patients isolates. Biofilm producers were 42,5% of isolates from patients isolates and 20% of control groups isolates, biofilm formation of the patients and control groups was not statistically significant difference.