Tip 2 diabet hastalarında dolaşımdaki matriks metalloproteinazları (MMP-2, MMP-9), doku matriks metalloproteinaz inhibitörleri(TIMP-1, TIMP-2), reaktif karbonil bileşikleri ve ileri glikasyon son ürünlerinin düzeyleri
Circulating levels of matrix metalloproteinases (MMP-2, MMP-9), tissue inhibitors of metalloproteinases (TIMP-1, TIMP-2), reactive carbonyl compounds and advanced glycation end products in Type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 336405
  2. Yazar: HAYRİYE ÇİÇEKÇİ ERMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMİSA GELİŞGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
MMP ve TIMP'lar arasındaki fizyolojik dengedeki bozukluğun, diabetik mikroanjiopati gelişimi ve ilerlemesinde önemli rol oynadığı bildirilmektedir. AGE' lerin, ECM yıkımını etkileyen MMP'lerin ekspresyonunun regülasyonunda rol aldığı in vitro çalışmalarla gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında, öncelikle tip 2 diabette mikrovasküler komplikasyonların varlığında ve sadece nefropati(mikroalbuminüri düzeyinde) varlığında MMP-2, MMP-9 ve doku inhibitörleri olan TIMP-2 ve TIMP-1'in dolaşımdaki düzeylerinin değişip değişmediği araştırıldı. İkinci olarak, ECM birikimine yol açan AGE' lerin ve AGE öncül molekülleri olan RCO bileşiklerinin plazma düzeylerinin ölçülmesi ve MMP-TIMP düzeyleri ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlandı. Tip 2 diabet hastaları (n=65), mikrovasküler komplikasyonları bulunan (MVK+, n=40) ve komplikasyonsuz hasta grubu(VK -, n=25) olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. MVK(+) diabet hasta grubu, sadece mikroalbuminüri düzeyinde nefropatisi olan hasta alt grubuna (DN, n=19) daha ayrıldı. Plazma örneklerinde MMP-2, MMP-9, TIMP-1, TIMP-2 ve AGE düzeyleri ELISA metodu ile, RCO düzeyleri ise spektrofotometrik yöntemle tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Disturbances of physiological balance between MMPs and TIMPs seem to play an important role in the development and progression of diabetic microangiopathy. A role for RCOs and for AGEs in the regulation of MMP expression has also been demonstrated in vitro. In this study, we firstly aimed to measure the plasma levels of MMP-2, MMP-9 and their specific tissue inhibitors TIMP-1 and TIMP-2 in type 2 diabetic patients with microvascular complications and patients with early stage nephropathy (microalbuminuria), and secondly to investigate the plasma levels of AGEs and RCOs, which are precursors of AGEs and their relationship with MMPs-TIMPs levels. Type 2 diabetic patients (n=65) were divided into two groups as with microvascular complications (MVK+, n=40) and without complications (VK -, n=25). We formed a subgroup of patients with diabetic nephropathy (DN, n=19) from the group of MVK(+). Plasma levels of MMP-2, MMP-9, TIMP-1, TIMP-2, AGE were determined using ELISA and plasma level of RCO was determined using spectrophotometric methods.