İdiopatik parmak ucu yürüyen olgularda fonksiyonel bantlamanın yürümede erken topuk kalkışına etkisi
Effects of functional taping on early heel strike during walking in the i̇diopatic toe walking cases
  1. Tez No: 370108
  2. Yazar: YASEMİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF EKİN AKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, idiopatik parmak ucu yürüyen çocuklarda, fonksiyonel bantlamanın yürümenin ilk temas fazında yeterli dorsifleksiyon sağlayarak topuk vuruşunun başarılması ve basma ortasında erken topuk kalkışının engellenmesi üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 27 olgu alındı. Olgular, Grup-1 (fonksiyonel bantlama ile birlikte geleneksel tedavi), Grup-2 (sadece geleneksel tedavi) ve Grup-3 (kontrol grubu) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çocuklar tedavi öncesi, 6., ve 10. hafta; Edinburgh Gözlemsel Yürüme Skoru (EGYS), eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, denge, aile memnuniyeti ve Alt Ekstremite Fonksiyon Testi ile değerlendirildi. Çekimlerden önce, tüm olguların topuklarına bilateral olarak birer sensör yerleştirildi. Yürümenin ilk temas, yüklenme ve basma ortası fazları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of study was investigation the effect of functional tape during initial contact phase of walking heel strike that could be achieved by providing adequate dorsiflexion and preventing of early heel rise in midstance in cases with idiopathic toe walking. The study enrolled 27 children.Cases divided into 3 groups by simple randomization technique,Group-1(functional taping+conventional treatment),Group-2(only conventional treatment) and Group-3(control group). Assesments were done in 6. and 10.weeks before treatment by using Edinburgh Observational Gait Score(EOGS),measuring range of motion,muscle testing,balance,family satisfaction and lower extremity function test.Before record,a sensor was placed on heel of all cases bilaterally.Initial contact,loading response and mid-stance of gait were analyzed.