Zirkonya altyapı üzerine uygulanan seramiklerin ısısal değişimlerinin bağlantı dayanımlarına etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effects of thermal changes on the bond strength between zirconia framework and veneering porcelain during firing process
  1. Tez No: 370107
  2. Yazar: YEŞİM ÖLÇER US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS BETÜL TUNCELLİ, PROF. DR. DENİZ ŞEN, PROF. DR. GÜLTEKİN GÖLLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kuron ve köprü protezlerinin altyapılarında zirkonya esaslı malzemelerin kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Zirkonya ile yapılmış restorasyonların klinik başarısı, altyapı ve üstyapı seramiklerin bağlanmasından büyük ölçüde etkilenmektedir. Yapılan çalışmalarda üstyapı seramiğinde görülen kırılmaların en sık görülen komplikasyon olduğu bildirilmiştir. Bu başarısızlığa altyapı-üstyapı arasında IGK farkı, üstyapı seramiğinin kalınlığı ve fırınlama sonrası soğuma sürecindeki ısısal değişimlerin neden olduğu belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı; zirkonya altyapılar üzerine uygulanan seramiklerin fırınlanması sırasında görülen ısısal değişimlerin bağlantı dayanımlarına etkisinin mekanik testler uygulanarak araştırılmasıdır. Çalışmamızda CAD/CAM sistemi (Kavo Everest) kullanılarak zirkonya bloklardan standart boyutta örnekler hazırlanmıştır. Hazırlanan altyapı seramiği üzerine 3 farklı üst yapı seramiği kullanılmıştır. Örneklere üstyapı seramik uygulamasından sonra 4 farklı soğutma işlemi uygulanmıştır. Materyalin bağlantı dayanımının belirlenmesi amacıyla Universal test cihazı ile örneklere makaslama testi uygulanmış, bu test sonucu elde edilen yüzeyler SEM kullanılarak incelenmiştir. Bu işlemlerin ardından XRD yöntemi ile materyalin yapısında oluşması muhtemel faz değişimi olup olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of zirconia frameworks for fixed dental prostheses has been increasing in recent years. The clinical success of zirconia restorations are being substantially influenced due to adhesion of the veneering ceramic to the ceramic framework. In the same studies reported that the chipping of the veneering porcelain was described as the most frequent complication. Undesirable thickness of veneering porcelain, cooling rates of the firing process and mismatch of CTE between veneering ceramic and framework was determined as the reason of this complication. The aim of this study is to evaluate the effect of thermal changes to bond strength during the process of veneering porcelain on zirconia framework. Initially, standard frameworks were prepared from zirconia blocks by using CAD/CAM system. Three different types of veneering porcelain were used on the framework prepared. Subsequently, these prepared specimens were cooled in 4 different procedures during firing process. Shear bond strengths (SBS) were determined using a universal testing machine. The surfaces of the samples were examined with a scanning electron microscope. Following on these processes, the possible occurrence of a phase transformation of zirconia was analyzed with X-Ray Diffraction Analysis.