Süyûtî'nin el-Mühezzeb eseri bağlamında Kur'ân-ı Kerîm'de muʻarreb kelimeler
Arabized words in Koran in the context of Suyuti's work al-Muhazzab
- Tez No: 370139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM USTA, DOÇ. DR. MUSTAFA KIRKIZ, YRD. DOÇ. İSMAİL NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İslam âlimleri ilk dönemden başlayarak, Kur'ân-ı Kerîm'in daha iyi anlaşılması için ciddi gayretler göstermişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'de geçen sözcük ve deyimlerin anlamlarını tayin için büyük bir hassasiyetle konuları ele almişlardır. Yazılı bir metinde, cümlelerin daha iyi anlaşılabilmesi için, kelimelerin ve deyimlerin anlamlarının doğru tespit edilmesi gerekir. Kelimeler iyice tahlil edilmezse cümleler eksik ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. İslam âlimlerinin dilsel çalışmaları arasında daha ilk dönemlerden itibaren dikkat çekilen konulardan birisi de Kur'ân-ı Kerîm'deki Arapçalaşmış (muʻârreb) yabancı kelimeler meselesi olmuştur. Konuyla ilgili klasik dönemden itibaren günümüze değin birçok eser kaleme alınmıştır. Bu çalışmaların bir kısmında teorik düzeyde söz konusu kelimelerin dildeki varlığı meselesi, dilin orijinal halini bozup-bozmadıkları ve dile uyarlanabilme imkânı ve şekilleri gibi konular tartışılmış, diğer çalışmalarda da daha çok bir sözlük niteliğinde söz konusu kelimeler derlenip toplanarak takdim edilmiştir. İnceleme alanımız olan Süyûtî'nin el-Mühezzeb adlı eseri konuyu hem teorik hem de pratik düzeyde ele alan, ilk müstakil çalışmadır. Süyûtî, konuyu dilsel alandan daha da öteye taşıyarak konunun Kur'ân-ı Kerîm'deki varlığı meselesini de bu eserinde incelemeye tabi tutmuştur. Bu çalışmanın detaylı bir şekilde ele alınıp-incelenmesi akademik camiaya ciddi katkılar sağlayacağı şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
İslamic Scholars have begun to effort actively for the better understanding of Quran from the first century of history of Islam. They have worked on topics sincerely to name the meaning of the words and idioms which are in the Quran but are not in Arabic language. The meaning of the words must be addressed clearly for a better understanding in a text. On the contrary, if the analysing of words to be used is not adequate that might cause incomplete sentences and misreads. The one of the most regarded topic of linguistic studies of Islamic Scholars is the ''Muarreb words in the Quran'' which stands for the Arabisation of foreign words. Lots of studies has been done by Islamic scholars on that topic from the classic term on. On some studies of that topic, it has been debated, whether muʻârreb words are arabic or not, if they are well adapted to originality of the Arabic language, their qualification of adaptation to Arabic and symbolizations of words. Other studies published are more like a dictionary than a debate in which muʻârreb words are collected and complied in the list format. Our research is an analysing of Süyûtî's book named 'el-Mühezzeb', in which the topic examined both in practice and theory, is the first detached book on this field. Süyûtî' on his exceptional book el-Mühezzeb, taking consider of perspective of Quran besides linguistic debates on the topic. There is no doubt that a deliberate examination of our research will have a wide impact among the scholars of this field.