Mathematical model to predict the effects of can arrangement geometry on temperature distribution during retort sterilization
- Tez No: 3982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ESİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET KONSERVELERİN RETÖRTDA STERİ LI ZASYONU SIRASINDA SICAKLIK DA?ILIMININ DİZİLİŞ GEOMETRİSİ İLE DE0ÎŞIMÎ VE MATEMATİKSEL MODELLENMESî SÜMER, Ali Doktora Tezi : Gıda Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Al i ESİN Temmuz 1988, 168 sahife Bu çalışmanın amacı, değişik geometrik şekillerde dizilen konservelerdeki sıcaklık dağılımını inceleyerek,, durağan retortlar için genel dinamik bir model geliştirmektir. Değişik dizilimlerdeki konservelerdeki sıcaklık değişimlerini saptamak için deneysel boyutlarda durağan hi r ret.orttan yararlanılmıştır. Isıtıcı ortam olarak sıcak su ve soğutucu ortam olarak da çeşme suyu kullanılmıştır. Konserve edilmiş maddenin fiziksel Özellikleri ile ısı iletişim türünün de etkilerini gözlemlemek için; su, bezelye ve domates salçası ile deneyler yapılmıştır. Model denklemleri parabolik kısmi diferansiyel dank! emi erden oluşmaktadır. Etki n. bir çözüm metodu gp.)!?1 irilerek denklem sexleri sonlu elemanlar yöntemi ile r>--yi5-'iî olarak mikrobilgisayarda çözülmüşlerdir. Gel i 5. ti ri 1 en model, durağan retortun dinamik davranışım ve konservelerdeki geçici - durum ısı transferini başarılı olarak yansı tabi lmektedir.Anahtar kelimeler : retort sterilizasyonu, dizilim, dinamik model, sonlu elemanlar. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MATHEMATICAL MODEL TO PREDICT THE EFFECTS OF CAN ARRANGEMENT GEOMETRY ON TEMPERATURE DISTRIBUTION DURING RETORT STERILIZATION SÜMER, Ali Ph.D. in Food Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Ali Esin July 1988, 154 pages The aim of the work presented is to see the effect of can arrangement geometry and to propose a general dynamic mathematical model to predict the behaviour in still retorts. For this purpose, an experimental vertical still retort was used to record the temperature variation in the ^auss for various arrangements. Hot water was used as the heating medium and tap water was used as the cooling medium. Also, to observe the influence of physical properties of the material and the mechanism of heat transfer for heat penetration, water, peas in brine, and tomato paste in No. 3 cans were studied. The equations employed for modeling were elliptic partial differential equations. They were solved iv.mericalir on a.«ıcrocomputöi“ using fiiiiLe elemeni method. It is found that proposed model is capable of simulating the dynamic behaviour of ”the still retort and unsteady state heat transfer within the cans. Also, an efficient iiidata management system and equation solving method are developed. Key words : retort sterilization, arrangement geometry, dynamic model, finite element. IV