İlkokul çağı normal çocuklarda istirahat EEG'si
  1. Tez No: 8315
  2. Yazar: ADNAN KAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN İDİMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
48 ÖZET. I Bu araştırmada Tarsus (içel) ve Karaisalı (Adana) ilçelerine bağlı 10 köyde toplam 70 aile başkanından anket yoluyla derlenen bilgiler ışığı altında dağ ve orman köylerinin sosyo-ekonomik yapısının ortaya konulması hedeflenmiştir. İncelenen yerleşmeler plansız toplu köy ti pindedlr. Köyleri meydana getiren meskenlerin tamamına yakın (9597,14) bir kısmı çift katlı olup, inşaat malzemesi olarak ahşap ağırlıklı taş, toprak kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan köylerini 965- 1985 yılları arasındaki nüfusunda kente göç nedeniyle bir azalma görülmektedir. Köyden- kente göç olgusu ardında kırın“itici gücü”yatmaktadır. Köylerin toplam nüfusunun yarıdan biraz fazlasını (SS50,67) kadın nüfus oluşturmaktadır. Diğer taraftan köyleri genç bir nüfus yapısına sahip olup, toplam nüfus içinde 0-14 yaş grubunu oluşturanların payı &34,?5'e ulaşmaktadır. İncelenen ailelerde çekirdek aile tipi yaygındır (&72,86). Bunun nedeni kente göçlerden ileri gelmektedir. Ailelerde aynı çatı altında yaşı yan ortalama aile üye sayısı (6,44) Türkiye ortalamasının (6,2) biraz üzerindedir. Köylerde en çok sözü geçen kişi muhtardır. Bugün kırsal alanda otorite zengin kişiler (ağalar) yerine, seçilmiş ve dolayısıyla“resmi mevki”sahibi olan önder kişilerin elinde bulunmaktadır. Diğer taraftan incelenen köylerde güçlü bir dayanışma, yardı rnlaşma ve işbirliği söz konusu ol up, özellikle köy yararına yapılacak işler için köylü sıkça“imece”ye başvurmaktadır. İncelenen orman köylerinde işlenen arazilerin önemli bir kısmını (%85,32) mülk araziler meydana getirmektedir. Ailelerin işledikleri araziler çok küçük ve isletmelerin 63,00'ünde parsel sayısı 1-3 arasında değişmektedir. Araştırma alanında toplam 1683 dekar arazi işlenmektedir. Bu toplam ekim alanının 1077 dekarından buğday (yaklaşık %64,00), 502 dekarında arpa (%29,83) ve 104 dekarlık alanda da pamuk (556,18) yetiştirilmektedir. Ancak üreticilerin modern tarım tekniklerini takip etmedikleri anlaşılmaktadır. Bu bakımdan yetiştirilen tarla bitkilerinden dekara elde edilen verim azdır ve bitkisel üretim öztüketime yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Görüşülen aile başkanlarının %66,18g1bi önemli bir kısmı arazilerini nadasa bıraktıkları saptanmıştır. Araştırma alanının bio-topografik özelliklerinden dolayı köylerin küçükbaş hayvan varlıkları İçi nde keçi yetiştiriciliği önemli bir paya sahiptir (%86,29) Ayrıca aile ihtiyacı Afin süt sığırı (Yerli ırk) yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Ancak yörede bitkisel üretim gibi hayvan yetiştiriciliği nin de geri düzeyde (ekstansif yöntemlerle) yapıldığı dikkati çekmektedir49' İncelenen köylerde bitkisel ve hayvansal Üretim genellikle öztüketime yönelik olarak yapılmaktadır. Ancak bitkisel üretim, hayvansal üretime göre daha çok kapalı ekonomiye yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Görüşülen denekler arasında pazara yönelik Üretim yapan ailelerin oram %35,7 1 'dir. İncelenen köyler altyapı hizmetleri sağlık ve içme suyu açısından yetersiz durumdadır. Tüm köyler elektriğe kavuşturulmuş olmakla birlikte, elektrik bugün köylerde çoğu kez aydınlanma aracı olarak kullanılmaktadır. Gör üşme yapılan ailelerin eğitim düzeyleri de düşüktür. İlkokul sonrası eğitime devam eden aile üyeleri sayıca azdır. Ayrıca orman köylerinde biçki-dikiş, arıcılık, halıcılık ve marangozluk gibi konularda kurslar açılmış olmakla birlikte, bunlara yeterli ilgi gösterilmediği anlaşılmaktadır. Orköy vb. kooperatiflerin de orman- köylü ilişkilerinin düzenlenmesinde, orman köylülerinin tarımsal girdi ihtiyaçlarının karşılanması konusunda yetersiz kaldığı görülmektedir].. ' Çoğu değ ve orman köyleri nde mevcut olar sorunların çözümlenmesi ve köylerin kalkındırılabilmesi için sağlıklı bir ogranizasyon ile kaynak aktarımının sağlanması ayrıca bu konularla ilgili yeni araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY I The purpose of this research, is to determine the socioeconomic structure of villages that are located on the mountainous parts and near the forests. 70 families from 1 0 different villages of Tarsus and Karaisalı counties were 1 ntervi wed. Settlement tune of villages is unplanned and consolidated (circular). The majority of the hauses (97.1 4%) are tafo flat type and the construction material is mai nl y stone, wood and soil. The population of the investigated villages declined in the period of 1 965- 1 985 due to migration from villages to urban areas. The percentage of females in the villages is 50.67%. The percentage of young population is quite high. The 0-14 age group constitutes 34.75% of the total population. The nucleus family type is dominant (72.86%) In the research area. The average family size is 6.44 persons which is 6.2 t 1 national level. The most Influential person in the villages is headman of the villages.Today the authority in the villages 1s not in the hands of rich persons. Instead it is in the hands of persons who are elected by village adult people and have official position. On the other hand there is a strong cooperation between rural people in many works and they help each other with united efforts. | The farmers are cultivating the lend that is very email and T ha Land (63%) separated each other almost (1 -3) plotofj Land) The majority of the zone is cultivated 1 683 decar Land. Main crops are 1 077 decar wheat and 502 decar barley, 1 04 decar cotton 6re produced. Wheat is grown mainly for home consumption and barley is for livestock. Cotton is produced for marketing. Although some farmers have some information about new technology of production, majority of them are not aware of new techniques. On the other hand 66.16% of the farmers fallow a part of their land in spite of having enough rainfall., The dominant livestock enterprise is goats (86,29 %). Some farmers also raise cattle to meet milk requirements of the family. Both goats and cattle are of local variety with low yields. Crops and livestock are produced mainly for home consumption (64,29%). Only 53.0% of the potential labor force is used in agricultural activities. All the villages aren't enough for good health, ft | isn't good water for drink. All of them are using electrical energy that is using only for lighting. When we meet with villages people tnat the education is very low. And a lot of the family isn't continuing after the51 elementary school. To increase Income and to utilize unused family labor is making some courses such as sawing, bee keeping, carpentery, carpet e.t.c by the ministry of Agriculture, forestry and rural affairs were offered to the villages but it did not help developing new source of income in villages. There are some forestry cooperative established to regulate to farmer-forest relations. It appears that the activities of these cooperatives is very limited. ] To solve the problemsand to make a material recovery on the mountal n and forest villages which must be good organization f*nd to find new source. Also we most be new research on this subject. i iiii.il:.