Öğretmenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceived organizational justice and organizational cynicism attitude
- Tez No: 370149
- Danışmanlar: DOÇ. SONER POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, işgörenlerin örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu çerçevede; örgütsel adaletin ve örgütsel adaletin boyutlarının (dağıtımsal adalet, işlemsel adalet, etkileşimsel adalet), örgütsel sinizme ve örgütsel sinizmin boyutlarına (bilişsel boyut, duyuşsal boyut, davranışsal boyut) olan etkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada; Sakarya İli Pamukova İlçesinde görev yapan öğretmenlerin örgütsel adalet algılarının örgütsel sinizm tutumlarına nasıl etki ettiği incelenmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla anket tekniği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Kolmogrov-Simirnov Testi, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi ışığında; öğretmenlerin, örgütsel adalet algıları ile örgütsel sinizm tutumları arasında orta düzeyde, negatif yönde ve anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca; öğretmenlerin, örgütsel adalet algıları ve örgütsel sinizm tutumları ile demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, kıdem) arasında - eğitim düzeyi ve çalıştıkları okul türü dışında - anlamlı ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between teachers' perceived organizational justice and organizational cynicism attitudes is examined. In this context, it is aimed that the effects of organizational justice and the dimensions of organizational justice to organizational cynicism and the dimensions of organizational cynicism are revealed. In the study, it is examined how perceived organizational justice of teachers' who work in Sakarya/Pamukova effects the organizational cynicism In the research, a survey work has conducted as a means of data collection. In the data analysis, Kolmogrov-Simirnov Test, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis Test, Pearson correlation coefficient ve Multiple linear regression were used. According to the evaluation of the data obtained in the study, it is seen that there is a negative relationship between perceived organizational justice and organizational cynicism attitudes. It is also observed that there is no significant difference between demographic characteristics (age, gender, veteran status) - expect educational status and kind of school where the teachers work - and perceived organizational justice and organizational cynicism attitudes.