Kurtarma ücreti
Salvage reward
  1. Tez No: 370152
  2. Yazar: MEHMET ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Deniz Hukukunda kurtarma müessesesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Aynı zamanda denizler, uluslararası ticarette sıkça kullanıldığından ülkelerin deniz hukukuna ilişkin düzenlemelerinde bir yeknesaklaştırmaya gidilmesi ihtiyacı doğmuştur. 6102 sayılı Ticaret Kanunu ile birlikte Kurtarma müessesesi, 1989 tarihli Uluslararası Kurtarma Konvansiyonu esas alınarak yeniden düzenlenmiştir. Bu sayede Türk hukuku uluslararası düzenlemelerle uyumlu hale getirilmiştir. Ticaret Kanunu uyarınca kurtarmanın seyrüsefere elverişli sularda tehlike ile karşı karşıya kalan su aracı veya diğer eşyanın kurtarılması için yapılan her fiil veya hareket olduğu belirtilmiştir. Kanun'da da ifade edildiği gibi kurtarmanın en önemli unsurlarından birisinin tehlike olduğu söylenebilecektir. Kurtarma faaliyetinin söz konusu olması için öncelikle su aracının veya diğer eşyanın tehlikeye uğramış olması ve yapılan faaliyet sonucunda kurtarılması gerekmektedir. Yapılan kurtarma faaliyeti neticesinde de faydalı bir sonucun doğması gerekir, aksi takdirde kurtaranlar ücrete hak kazanamayacaklardır. Kurtarma faaliyeti gerekli tüm unsurları bünyesinde barındırdığı takdirde bir gemi alacağı hakkı bahşetmektedir. Bu alacak hakkı ile kurtarma ücreti alacaklıları alacaklarına daha öncelikli ve imtiyazlı olarak kavuşabilmektedirler. Bunun için de yine Ticaret Kanunu'nda gemi alacaklısı haklarının ve tabiî ki özelde konumuz bağlamında kurtarma ücretinin nasıl tahsil edileceğine yönelik cebri icraya ilişkin özel hükümler getirilmiştir. Bu hükümler uyarınca da ücretin tahsili gerçekleştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Salvage operations in maritime law is based on a very old history. A need for countries to uniform their regulations has emerged, because overseas trades are widespread in international trade. With the Commercial Code No. 6102, salvage has been revised on the basis of the International Convention on Salvage (London 1989) . Thus, Turkish law became in comfirmity with international regulations. Commercial Code defines salvage as“ 'salvage operation' means any act or activity undertaken to assist a vessel or any other property in danger in navigable waters or in any other waters whatsoever.”. As it can be understood from the Commercial Code, danger is one of the most important elements of salvage. To refer act of salvage, primarily vessel or any other property must be exposed to a danger and must be salved by salvage operations. In order to eligibale for reward of salvors, salvage operations should have useful results. Maritime lien originates from the Commercial Code by salvage operations only if it includes all necessary elements of salvage. Salvors' rights arising from maritime lien are prior and privileged. Parties of salvage contracts can settle on salvage reward or put a provision in that contract mentioning that the payment can be decided by an arbitrator. Also, salvage reward is going to be set through courts in case of not being settled between the parties. In the Commercial Code related to enforcement, special provisions were put on how to obtain the decided salvage reward. In accordance with these provisions, salvage reward is obtained.