Platon ve Aristoteles'in karşılaştırmalı siyaset kuramları
A comparative study on political theories of Plato and Aristotle
  1. Tez No: 370153
  2. Yazar: HATİCE İREM EKER KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Siyaset felsefesi, konusunu insanın toplumsal yaşam içerisinde bulunmasının getirdiği problemlerden alır. Siyaset felsefesi, toplumsal olaylara ve düşüncelere akılcı, tutarlı ve sistematik bir biçimde yaklaşarak birey-toplum ilişkisindeki problemlerin ilk nedenlerini araştırır. Problemlerin kaynağını tespit ederek, çözümleri için fikirler üretir. Bu çalışmada felsefe tarihindeki toplum üzerine ilk sistemli çalışmalar yapan Platon ve Aristoteles'in toplum ve siyaset felsefeleri ele alınacaktır. Bu çalışmada, Platon ve Aristoteles'in siyaset felsefelerini oluşturan temel kavramların karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi yapılmıştır. Politikanın amacı, işlevi, insanın ve devletin doğası, mülkiyet, eğitim, yasa gibi kavramların filozofların felsefelerinde tuttukları yer incelenmiştir. Bu değerlendirmenin amacı, filozofların görüşlerini oluşturan felsefi öncüllerin ortaya çıkarılması ile devlet kuramları arasındaki farkı belirlemektir. İdeal devlet kuramlarının en eskilerinden olan Platon'un Devlet ve Yasalar'da belirttiği devlet kuramı ile Aristoteles'in Politika'da tanımladığı kurulabilir en iyi yönetim biçimi politeia ele alınarak aralarındaki farklar belirtilmiştir. Toplumlar için en iyi yaşam biçiminin ne olduğu araştırılırken, Platon ve Aristoteles'in siyaset felsefelerinde kullandıkları kavramlara yükledikleri anlamların farklılığı, onların devlet kuramlarının da büyük ölçüde farklılaşmasına neden olmuştur. Bu çalışma Platon ve Aristoteles'in siyaset felsefelerindeki kavramların farklı felsefi temellere dayadığını göstermektedir. Platon ve Aristoteles'in ideal devlet kuramlarının dayanaklarını gözden geçirmek, felsefe tarihindeki eleştirilere tekrar bakmak ve geleceğe yönelik bir siyasi kuram oluşturabilmek açısından önem taşımaktadır. Anahtar Kelimeler; siyaset felsefesi, yasa, mülkiyet, yönetim biçimleri, ideal devlet kuramı
Özet (Çeviri)
Political philosophy has its subject from the problems of human who lives in social life. Political philosophy investigates the first reasons of problems that in individual-society relationships through approaching rational, systematic and consistent manner to social events and ideas. By identifying the sources of problems, produces ideas for the solutions. In this study, has been discussed the philosophy of society and state of Plato and Aristotle who were did the first systematic studies on society in history of philosophy. At this study, it is evaluated that comparative political philosophy's concepts of Plato and Aristotle. It has been discussed the concepts' place on the philosophers' philosophies as aim and function of politics, nature of state and human, proprietary, education and laws. This discussion takes as a goal to determine the differences theory of state through finding out philosophical backgrounds of philosophers' thoughts. The differences are examined between Plato's theory of ideal state on Republic and Laws which is the oldest theory of best state and Aristotle's politeia which is the best possible state discussed on Politics. When examining the best life-style for societies, the differences of the meaning which is imposed to concepts cause the distinctness of Plato and Aristotle's theory of state. This study shows that the concepts of political philosophy in Plato and Aristotle have different philosophical antecedents. To review the sources of the best state's which is examined on Plato and Aristotle; provide opportunity both to review the critics on history of philosophy and to establish a political theory which is intended to future. Key Words; political philosophy, laws, property, regimes, theory of ideal state