Ortaokul öğretmenlerinin okul kültürü algıları ile sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri algıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers' perception of school culture and the perception of discipline types they use for classroom management
- Tez No: 370210
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı; Bolu il merkezinde resmi ortaokullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin okul kültürüne ve sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türlerine yönelik algılarını, bu algıları arasında ilişki olup-olmadığını belirlemek ve öğretmenlerin demografik özelliklerine göre, okul kültürüne ve sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türlerine yönelik algıları arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ilişkiler olup olmadığını saptamaktır. Tarama modeli ile gerçekleştirilen araştırmanın çalışma evrenini, 2013-2014 öğretim yılında Bolu ili merkezindeki resmi ortaokullarda görev yapan 563 öğretmenin tamamı oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda 244 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırma, evren üzerinde yürütülmüştür. Evren kapsamında 28 ortaokuldan 244 öğretmene ulaşılmıştır. Veriler“kişisel bilgi formu”,“okul kültürü ölçeği”ve“öğretmenlerin sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri spss programında çözümlenmiş, araştırmada; frekans, yüzde, t-testi, mann whitney-u testi, kruskal wallis-h testi ve pearson çarpım moment korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin okul kültürünü ve alt boyutlarını (bütünleşme ve aidiyet, işbirliği, destek ve güven, demokratik yönetim ve katılım, okul-çevre ilişkisi) algılamaları“katılıyorum”düzeyindedir. Öğretmenlerin, sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türlerine yönelik tüm boyutlarda toplam algısı,“çoğu zaman”düzeyindedir. Öğretmenler, sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türlerinden“önleyici”ve“destekleyici”disiplin türlerine“her zaman”düzeyinde katılım gösterirken, düzeltici disiplin türüne“çoğu zaman”düzeyinde katılım göstermişlerdir. Öğretmenlerin, okul kültürü alt boyutlarına ilişkin algıları; cinsiyet, yaş, okulda çalışma süresi, mesleki kıdem, eğitim düzeyi ve branş bağımsız değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Öğretmenlerin, sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri alt boyutlarına ilişkin algıları; cinsiyet, yaş, okulda çalışma süresi, eğitim düzeyi ve branş bağımsız değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Öğretmenlerin sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri alt boyutlarından düzeltici disiplin alt boyutunda 1-5 yıl arası mesleki kıdem süresine sahip öğretmenler ile 6-10 yıl ve 11-15 yıl arası mesleki kıdem süresine sahip öğretmenler arasında bir farklılık görülmüş, sonuç olarak; 6-10 yıl ve 11-15 yıl arası mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin, 1-5 yıl arası mesleki kıdeme sahip öğretmenlere göre düzeltici disiplini daha yoğun kullandıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin okul kültürüne yönelik algıları ile sınıf yönetiminde kullandıkları disiplin türleri algıları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the secondary school teachers' perceptions of school culture and the perceptions of discipline types they use for classroom management; and also to identify the relationship between these perceptions and to find out if there is a statistically significant difference between school culture perceptions and the perceptions of discipline types used in classroom management according to the demographic characteristics of teachers. The research was carried out in the survey design. Population consists of 563 secondary school teachers working in Bolu province in 2013-2014 academic years. In this study 244 teachers were reached. The research is based on the population and as part of population 244 teachers from 28 secondary schools were reached. Data were collected through“personal information form”,“school culture scale”and“discipline types that teacher use for classroom management scale”. Data were analyzed with SPSS and frequency, percentage, t-test, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H Test and Pearson product-moment correlation coefficient were used. According to the results of the study, teachers' perception of school culture and its sub-dimensions (integration and belonging, cooperation, support and trust, democratic governance and attendance, school-environment relation) is at the level of“agree”. The perception of teachers in all dimensions of discipline types they use for classroom management is at the level of“frequently”. While teachers always agreed with using“preventive”and“supportive”discipline types, they mostly agreed with using“improver”discipline type. Teachers' perceptions relating sub-dimensions of school culture show no significant difference according to gender, age, work experience, seniority, level of education and fields of study. Teachers' perceptions relating sub-dimensions of discipline types they use for classroom management show no significant difference to gender, age, work experience, seniority, level of education and fields of study. There is a difference between the teachers who have 1-5 years of work experience and the teachers who have 6-10 and 11-15 years of work experience in the“improver discipline”sub-dimension of discipline types teacher use for classroom management. It is found that teachers who have 6-10 years and 11-15 years of work experience use improver discipline more than the teachers who have 1-5 years of work experience. Also, it is confirmed that there is a positive, statistically significant, low relation between teachers' perceptions on school culture and teachers' perceptions on discipline types they use for classroom management. It is believed that the study will contribute to the literature about school culture and discipline types that teacher use.