Öğretmenlerin zihin engelli öğrencilerin matematik beceri kavram ve işlemlerini değerlendirme sürecinde yaptıklarının belirlenmesi
Defining teachers' practices in the assessment process of students' with mental disability math abilities concept and operations
- Tez No: 370211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlerin zihin engelli tanısı konmuş öğrencilerin matematik beceri, kavram ve işlemlerini değerlendirme sürecinde yaptıklarını belirlemektir. Araştırmanın katılımcılarını, 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bolu il merkezinde ve merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilkokul ve özel eğitim okullarında görev yapan 21 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme yöntemi kullanılmıştır. Öğretmenlerin, zihin engelli öğrencilerin matematik beceri, kavram ve işlemlerini değerlendirme sürecinde yaptıklarını belirlemek amacı ile yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve görüşmelerde önceden hazırlanmış on dört soru sorulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin kişisel bilgileri hakkında veri toplamak amacıyla görüşme öncesinde yazılı olarak doldurmaları için kişisel bilgi formu geliştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun zihin engelli öğrencilerin matematik performanslarını öğretim öncesi, anı ve sonrasında değerlendirdiklerini göstermektedir. Öğretmenlerin değerlendirme sürecinde materyal ve ortam üzerinde bazı uyarlamalar yaptığı ve bu uyarlamaları yaparken de öğrenci özelliklerini göz önünde bulundurdukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, öğrencileri değerlendirirken teknolojiden yoğun olarak yararlandıkları bulgusunu da ulaşılmıştır. Ayrıca değerlendirme aşamasında öğretmenlerin bazı sorunlarla karşılaştıkları bulgusu elde edilmiştir. Bu sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm ürettikleri görülmüştür. Çalışmaya katılan öğretmenler zihin engelli öğrencilerin matematik beceri, kavram ya da işlemlerinin daha iyi değerlendirilmesi için öğretmenlere, okul yönetimlerine ve öğretmen yetiştiren kurumlara önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify teachers' practices in the assessment process of students' with mental disability math abilities concept and operations. The participant of this study consisted of twenty one teachers who work in 2013-2014 school year in primary and special education school located in the city center of Bolu. In this study, interview method one of the qualitative research methods was used.and in order to define teachers' practices in the assessment process of students' with mental disability math abilities, concepts and operations a semi-structured interview technique was used and fourteen questions were asked which were prepared previously. The research data was analyzed according to content method. Personal information form was developed for gathering personal information about the teachers. The findings of the research shows that the majority of teachers assess students' mathematic performance before, during and after instruction. It is found that teachers make some adaptations on material and environment. Teachers take into consideration students' characteristics while they make these adaptations. Also it is found that teachers face some problems and they try to resolve these problems. According to the gathered information teachers generally use technology in assessment process. The teachers who participated in this study made suggestions to other teachers, school administrations and teacher training institutions for better math abilities, concept and oparations assessment.