Çağdaş Türk resim sanatında kent kavramının İstanbul konulu kompozisyon örnekleri ile incelenmesi ve sanat eğitimsel boyutları
Investigation of city concept via samples of composition on İstanbul and the dimensions of art education in modern Turkish drawing
  1. Tez No: 370238
  2. Yazar: ZEHRA ODACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sanat her zaman, doğayı tasarımlayarak insani duygu ve duyumları dile getirir, insan yaşamı üzerine derin düşünmeye yol açar (Ziss, 2011:34). Kültür tarihçileri kültürün ve sanatın ortaya çıkışını insanların nehir boylarına yerleşerek küçük site devletleri- kent devletleri kurma aşamasıyla başlatmışlardır. Toplumsal süreçlerde kentsel yapılar, özellikle endüstri devriminden sonra büyük dönüşümler ve değişimler yaşamıştır. Kent olgusu, kültürü ve sanatı ile birlikte gelişmiştir. Sanat yapıtları bu birlikteliği kanıtlayan özellikler göstermiştir. Dünya Sanatında ve Çağdaş Türk Resim Sanatında kent olgusu, değişim ve dönüşümleriyle birlikte ele alınmıştır. Araştırmada kent olgusu İstanbul konulu peyzaj resimleriyle sınırlandırılmış, Çağdaş Türk Resim Sanatından İstanbul konulu kompozisyonlar seçilerek kent olgusu incelenmiştir. Araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm problem cümlesi, alt problemler, araştırmanın önemi, amacı ve sınırlılıklarından oluşmaktadır. İkinci bölümde araştırmaya konu olan Çağdaş Türk Resim Sanatında kent ve İstanbul peyzajları Çağdaş Türk Resim Sanatı üzerinden incelenmektedir. Kent kavramını, İstanbul peyzajları ile konu edinen yabancı, Türk Ressamlarına ve araştırmacının eserlerine yer verilmiş, üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, modeli, evren ve örneklemi ele alınarak veri toplama teknikleri ile sınırlandırılmıştır. Dördüncü bölümde ise bulgular ve yorumlarda, Çağdaş Türk Resim Sanatı tarihinden örneklere uzman görüşleri alınarak seçilmiştir. Sonuç ve önerilerde, araştırmada ne gibi sonuçlara ulaşıldığını ve bu konu ile ilgili ne gibi araştırmalar yapılabileceğine dair Sanat Eğitimine ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Art always expresses human emotions and sensations by designing the nature and evokes deep thoughts on human life (Ziss, 2011:34). Cultural historians have established that emergence of culture and art started with the foundations of small city states following the settlement of human beings on river coasts. Urban structures have undergone important transformations and changes in social processes especially after the industrial revolution. City concept has developed along with culture and art. Art work has displayed characteristics that helped prove this association. City concept has been addressed together with change and transformation in world art and modern Turkish drawings. The study has limited the city concept with landscape drawings of Istanbul and city concept was examined by selecting compositions on Istanbul from Modern Turkish Drawing. The study is composed of five sections. First section includes the problem statement, sub problems, significance of the study, purpose and the limitations. Second section investigates city and Istanbul landscapes in Modern Turkish Drawing. Includes the works of foreign, Turkish artists and researcher's who worked on city concept and Istanbul landscapes. Third section addresses the research method, model, universe and sample along with data collection methods. Fourth section is composed of expert views on the findings and the comments based on Modern Turkish Drawing history. Results and Discussion provides information on the obtained results and future studies as well as suggestions related to Art Education.