Analyse des risques bancaires et leurs systèmes de gestion : Cas d'une des principales banques au Niger
Banka risklerinin analizi ve yönetimi: Nijer'in büyük bankalarından biri üzerine vak'a çalışması
- Tez No: 370288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYDE SEVGİ İNECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bankalar faaliyetlerini riske çok açık bir ortamda sürdürmektedir. Buna karşı koymak için bankalar gerekli tedbirleri alarak ya bu çevreye uyum sağlamalı ya da sonsuza kadar yok olmalıdır. Risk yönetimi bankaların temel meselesi haline gelmiştir. Bu durum bankaların risk yönetimlerinde stratejik konumlarına daha da açıklık getirmektedir. Finans sektörü ardı arkası kesilmeyen finansal krizlerle sarsılmıştır. Nitekim geçtiğimiz yıllarda, finansal kurumların faaliyetlerini düzenleyen Basel Komitesinin uygulamaları aracılığı ile risklere daha yakından bakarak bu çerçevede tedbirler almaları gerekmiştir ve bugün de hala gerekmektedir. Nitekim bankacılığın uluslararasılaştırılması çeşitli ülkelerin para otoritelerini (uluslararası) bankalar için ortak ihtiyat kurallarının tanımını yapmaya yöneltmiştir. Mutlak risklerde son yıllarda meydana gelen güçlükler, Bank of international Settlements kapsamı ve Basel Komitesi aracılığı ile bankaların ödeme yeteneğini garantilemek amacıyla ihtiyat oranlarını harekete geçirmiştir. Bankacılık sektörünün özünde varolan riskler tek bir gösterge ile ölçülemeyen çeşitliliği ve çok yönlü niteliğine göre sınıflandırılmıştır. Afrika'ya dönecek olursak, Batı Afrika Ekonomi ve Para Birliği ülkelerinde bankacılık faaliyetleri bankacılık düzenlemelerine ilişkin bir yeknesak kanun ve UEMOA Bankacılık Komisyonunu yöneten Konvansiyon aracılığı ile düzenlenmektedir. Çalışmanın amacı, ilk etapta, genel olarak bankacılık sistemindeki risklere genel bakış yapılması ve sistemin çeşitli düzenlemelerin incelenmesidir. İkinci aşamada, BIA-NIJER uygulaması üzerinde, pratik olarak, kredi risk yönetimini incelemektir.
Özet (Çeviri)
The bank activities make it operating in an environment that is very exposed to risks. To resist, banks must always be adapted to this environment or disappear. Thus risk management becomes for banks a major concern. Hence the strategic place that risks are occupying today in their organization. The financial world was rocked by incessant financial crises. Indeed, those of previous years could explain the need that was felt at that moment, to focus more rigorously to risks including the implementation of the Basel Committee to regulate the activities of financial institutions. Indeed, the internationalization of banking has led the monetary authorities in different countries (internationally) to think about the definition of prudential rules common for banks. Difficulties that arose in previous years in terms of sovereign risk aroused the adoption, under the Bank for International Settlements (BIS), through the Basel Committee, prudential ratios to ensure the solvency of banks. The risk inherent in the banking sector is characterized by its multiplicity and its multidimensional nature that cannot be measured by a single indicator. Turning to Africa, banking is regulated in the countries of the West African Monetary Union WAMU by a uniform law on banking regulations and the Convention governing the WAMU Banking Commission. The objective of our work is firstly, to make an overview of the risks in the banking sphere in general, through a review of the various regulations. And in a second step, refer to a practical case to see how the risks are supported. For this we refer to the case of International Bank for Africa BIA-Niger.