Anonim ortaklıklarda farklılaştırılmış teselsül ilkesi uyarınca yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarının belirlenmesi
The designation of responsibilities of board of directors' members according to differentiated solidarity principal in joint stock companies
- Tez No: 370289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
2012 yılında 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, anonim ortaklıklar hukukuna özgü sorumluluk hukuku ciddi bir reforma uğramıştır. Yönetim kurulu üyelerinin birlikte verdikleri zararlar sebebiyle müteselsil sorumlu olduklarını kabul eden, ancak bireysel indirim sebeplerinin dış ilişkide ileri sürülmesine izin vermeyen mutlak teselsül anlayışı terk edilerek, her sorumlunun bireysel indirim sebeplerini dış ilişkide ileri sürebildiği ve zararın kendisine atfedilebilir kısmından sorumlu olduğu farklılaştırılmış teselsül sistemi benimsenmiştir. Söz konusu çalışma, hukukumuz açısından yeni bir kavram olan farklılaştırılmış teselsül sistemi uyarınca yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarının hangi kurallar çerçevesinde belirleneceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada farklılaştırılmış teselsül ilkesinin kaynağı olan İsviçre hukuku doktrini ve yargı kararlarından da faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2012, The Turkish Commercial Code has entered into force. By virtue of this amendment, the absolute several liability principle has been abrogated and the principle of differentiated solidarity has been accepted. Pursuant to the differentiated solidarity principle, the board of directors' members can assert the individual matter of extenuation in order to reduce the indemnity amount, for which such members are liable. The principle of differentiated solidarity has been in application for more than twenty years in Switzerland but this notion is yet very new in Turkish law. Therefore, this thesis intended to explain the meaning, background and the object of this principle, as well as how it should be interpreted and applied in practice.