Adam çalıştıranın sorumluluğu
The responsibility of an employer
- Tez No: 792861
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Adam çalıştıranın sorumluluğu 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda“özen sorumluluğu”başlığı altında düzenlenen ve kusursuz sorumluluğun en sık karşılaşılan türlerinden birisidir. Bu sorumlulukta gerek adam çalıştıranın gerekse çalışanın sorumluluğun doğması bakımından kusurunun olması aranmamaktadır. Sorumluluğun doğması ile birlikte adam çalıştıran hiçbir kusuru olmasa dahi zararın tamamından sorumlu tutulmaktadır. Ancak adam çalıştıranın sorumluluğu kurtuluş kanıtı ile yumuşatılmış bir sorumluluktur. Adam çalıştıran kendisinden beklenen objektif özen yükümlülüğüne uygun hareket etmek suretiyle sorumluluktan kurtulabilmektedir. Adam çalıştıranın özen yükümlülüğü her iş ve işletme bakımından ayrı değerlendirilmelidir. Adam çalıştıran görülen iş veya faaliyete göre çalışanın seçiminde, emir ve talimat vermede ve gözetim ile denetimde özen yükümlülüğüne uygun hareket etmekle yükümlüdür. Aksi takdirde çalıştıran zarar gören üçüncü kişinin uğramış olduğu zararları kusuru bulunmasa da tazmin etmek zorunda kalmaktadır. Bu çalışma ile adam çalıştıranın sorumluluğunun niteliği, hangi durumlarda sorumluluğunun söz konusu olacağı, özen yükümlülüğünün içeriği ve sorumluluğun sonuçları yargı kararları dikkate alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The responsibility of an employer is one of the most common types of strict responsibility, which is regulated under the title of“responsibility of care”in the Turkish Code of Obligations No. 6098. In this responsibility, neither the employer nor the employee is required to have a fault in terms of the liability arising. As soon as the liability arises, the employer is held responsible for all of the damage, even if there is no fault. But the employer's responsibility is a liability softened by proof of salvation. Employer can get rid of responsibility by acting in accordance with the objective duty of care expected from him. The duty of care of the employer should be evaluated separately for each business and enterprise. The employer is obliged to act in accordance with the duty of care in the selection of the employee according to the work or activity, giving orders and instructions, and supervision and control. Otherwise, the employer is obliged to compensate the damages suffered by the third person, even if he is not at fault. In this study, it has been tried to examine the nature of the employer's responsibility, in which cases his responsibility will be in question, the content of the responsibility of care and the consequences of the responsibility, considering the judicial decisions.